Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Senná nádcha

Napísal dňa 10. apríl 2014

 Popis

Zápal sliznice nosa, očí a dýchacích ciest, vyvolaný alergickou reakciou na peľ rastlín vo vzduchu, popr. ďalšie látky /zvieracie chlpy, prach, spóry, plesne, perie/

Príznaky

pálenie očí
sčervenanie a svrbenie očí
opuchy očí
vodnatý výtok z nosa
prekrvené sliznice
kýchanie
bolesť v krku
nervová podráždenosť

Komplikácie

dýchavičnosť
astma
atopické kožné prejavy

Liečba

Ak je presne známy druh alergénu, na ktorý je pacient alergický, lekár môže odporučiť špeciálnu imunoterapiu alergénovými vakcínami. Medzi ľuďmi je známa aj pod pojmom desenzibilizácia, alebo hyposenzibilizácia. Táto liečba prebieha v čase mimo sezóny alergénov, najčastejšie v zime. Do tela pacienta sa injekčne pravidelne podávajú malé množstvá alergénu. Tieto množstvá sa stále zvyšujú, aby si imunitný systém „zvykol“ na prítomnosť alergénu. Touto liečbou teda navodzujeme toleranciu alergénu. Ak sa s imunoterapiou začne zavčasu, máva často veľmi dobrú účinnosť. Veľmi dobré sú hlavne výsledky pri liečbe alergie na peľ a na roztoče. Účinne pomáha aj vakcinácia proti jedu z hmyzu.
Ako ďalší spôsob liečby je podávanie liekov zvaných antihistaminiká. Antihistaminiká neliečia alergiu, ani jej príčinu. Zamedzujú bezprostrednému vzniku ťažkostí, takže pacientovi poskytnú úľavu od ťažkostí, ako svrbenie, kýchanie, či nádcha.

Antihistaminiká pri pravidelnom a dlhodobom užívaní majú aj špeciálny protizápalový účinok na chronický alergický zápal, ktorý u neliečených alergikov prebieha na sliznichach bez toho, aby si to pacient všimol. Aj keď ho nie je „vidieť“, poškodzuje sliznice. Preto je dlhodobá liečba antihistaminikami tak dôležitá aj v čase, ked pacient je relatívne zdravý.
Pri ťažkých alergických reakciach sa podávajú kortikoidy.

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.