Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Svrab

Napísal dňa 10. apríl 2014

Popis

Svrab je nákazlivé parazitárne kožné ochorenie spôsobujúce úpornú, svrbivú vyrážku. Je rozšírený po celom svete, postihuje všetky rasy aj vrstvy obyvatelstva.Šíří sa hlavne v kolektívoch, kde žijú ľudia v tesnom kontakte (v rodinách, jasliach, internátoch, domovoch dôchodcov, nemocniciach, sociálnych ústavoch). Najčastejšia cesta prenosu je medzi sexuálnymi partnermi, imunitne oslabení jedinci môžu byť k nákaze náchylnejší.

Príčiny

Pôvodcom svrabu je mikroskopický, maximálne 0,5 mm veľký roztoč, ktorý sa volá zákožka svrabová ( Sarcoptes scabiei ).
Samičky lezú po koži, behom niekoľkých minút sa do nej zavrtávajú a v spodných vrstvách kože si razia chodbičky, v ktorých každý deň kladú 1 až 2 vajíčka. Z nich sa liahnu larvy, ktoré žijú na povrchu tela. Z lariev sa behom 18 až 23 dní vyvinú nové samičky, ktoré sa opäť zavrtávajú alebo sa môžu preniesť na ďalšieho hostiteľa.
Dĺžka života jednej zákožky je až 5 týždňov a za ten čas stačí naklásť 40 až 50 vajíčok.
Počas niekoľkých mesiacov sa v priaznivých podmienkach na ľudskom tele môže vyvinúť z jednej zákožky až niekoľko stoviek jedincov.
Mimo ľudské telo zákožky vydržia vo vlhkom prostredí len asi dva dni.
Sucho a priamy slnečný svit zákožky ničí, rovnako ako teploty pod bodom mrazu.

Zdroje nákazy:
– nakazený človek – väčšinou nutný dlhší kontakt
– posteľná či osobná bielizeň a uteráky používané spoločne s infikovanou osobou

Príznaky

– svrbenie – stupňuje sa najmä v noci na lôžku a pri prehriatí tela, kedy zákožky zvyšujú svoju aktivitu
– na koži sú viditeľné chodbičky zákožiek
– výskyt chodbičiek je najmä v miestach s jemnou kožou – medziprstné priestory, okolie genitálií, prsných bradaviek, na zadku, zápästiach, v záhyboch lakťového a kolenného kĺbu, na podbrušku, v miestach, kde prilieha bielizeň. Hlava, krk a krajina medzi lopatkami nebývajú u dospelých osôb postihnuté
– výskyt u detí – na dlaniach, chodidlách, tvári a chrbte
– v miestach kože poranenej škrabaním sa tvoria chrasty, do rozškriabaných rán môže byť druhotne zanesená infekcia a rany môžu hnisať – zdurené lymfatické uzliny – vyvolané alergickou reakciou na zákožky
Diagnóza

podľa klinického nálezu typických chodbičiek
laboratórne vyšetrenie – odber vzoriek kože z miest, kde sa nachádzajú zákožky + mikroskopické vyšetrenie

Liečba


Po celkovom kúpeli sa telo od šije až po končeky prstov na nohách natrie s Lindanom 1%. Po 12 hodinách sa všetko zmyje vodou. Mydlo a masné preparáty sa nesmú používať zároveň s prípravkom, pretože by mohli viesť k nekontrolovateľnému prijmu Lindanu 1% cez kožu. Kôli svojej nízkej schopnosti vstrebávania (resorpcii) a neurotoxicite je Lindan 1% nevhodný pre tehotné ženy, kojacie ženy, nervovo chorých a deti.

Pyrethroid sa nanáša po celkovom kúpeli na telo. Po cca 14 hodinách účinkovania sa z tela zmyje. Ako vedľajší účinok sa uvádza svrbenie kože. Je vhodný aj pre tehotné ženy a malé deti.

 

Zároveň je nutné osobné prádlo, uteráky a posteľná bielizeň vyprať a vyvariť alebo aspoň dôkladne prežehliť žehličkou nastavenou na najvyššiu teplotu.
Veci, ktoré nemožno vystavovať vysokej teplote, uložiť do igelitového vreca, vystriekať vhodným insekticídnym prostriedkom podľa pokynov výrobcu a pevne na niekoľko hodín uzavrieť ( PIF PAF, BIOLIT P 2000, FAST PL, PERIPEL 55 ).
Postele dôkladne povysávať, matrace rozložiť, vystriekať insekticídom, nechať vyschnúť na slnku.

Prevencia:

Dodržiavať zásady osobnej hygieny.
Vyvarovať sa tesnému kontaktu s neznámymi osobami.
Vyhnúť sa prespávaniu v cudzej posteľnej bielizni.

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.