Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Vieme si vážiť zdravie?

Napísal dňa 5. apríl 2014

Žijeme v hektickej dobe, kde na nás číhajú z každej strany billboardy, reklamy na zdravie, anti-aging, nové lieky, prírodné prípravky. V duchu sa pýtam, či je až také ťažké udržať si zdravý, vlastný organizmus? Nie je to všetko len o individuálnom prístupe k svojmu životu? K vlastnej životospráve?

Pri pohľade na okolie mi pripadá, že sme ako stroje, ktoré pracujú od svitu do mrku a nevieme si nájsť čas pre seba, svojich príbuzných, pre priateľov, pre rodinu.Vzniká každodenný bludný kruh, kde slovo oddych, relax, spánok, pravidelná strava, šport nemajú adekvátne miesto v našom živote. Jasným  dôsledkom je únava, tenzia, nesústredenosťaž vyhorenie. Z dôvodu minimálneho pohybu a rozvoja IT technológií pozorujeme už u detí vzostup obezity, nielen u nás, ale v celom svete. Všetko súvisí  s honbou za kariérov, uznaním atď. Chápem, že je to následok doby a bez horeuvedených vymožeností či atribútov človek mnohokrát neprežije, ale …
Zastavme sa aspoň na sekundu a zamyslime sa nad svojou životosprávou, čo môžeme spraviť pre svoje telo pre svoje zdravie.

Pre náš život je potrebná  homeostáza, kombinácia duševnej a fyzickej rovnováhy, o ktorú by sme sa mali starať, preto by sme mali myslieť na dostatočne vyváženú stravu, stály príjem tekutín, ktoré sú dôležité pre správne fungovanie nášho organizmu. Taktiež pohybová aktivita, ktorej nie je nikdy dostatok a viesť pozitívny duševný život.

Nebudme cholerický a snažme sa vyhnúť stresu, plánujme reálne a zistíme, že život sa dá žiť aj zdravo a šťastne. Všetko je len v našej mysli a v našich rukách.

MUDr. Dušan Žuffa

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.