Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Viete, ako sa najlepšie osviežite?

Napísal dňa 22. apríl 2014

Pite minerálku. Nie veľa, stačí jej dúšok.

Aj vy ste si práve dali pohár minerálnej vody? Pre každodenné pitie sú lepšie pramenité vody kde je obsah minerálov v rozmedzí od 150 do 400 mg/l. Liečivé minerálne vody je lepšie si vychutnávať po dúškoch. Ako nám vedia pomôcť?

Sírne vody

Prameňov je okolo 200. Tu sú najznámejšie v kúpeľoch Smrdáky. Sú využívané pri zápche a dne, chorobách pankreasu a pečene.

Uhličité vody – kyselky

Na Slovensku je približne 800 zdrojov, kde najvyšší obsah kysličníka uhličitého majú vody pochádzajúce z Korytnice. Sú ideálne pri nechutenstve a močových kameňoch.

Vápenato – horečnaté vodymineral water

Je ich asi 70 prameňov a najznámejšie sú v okolí Banskej Bystrice, Kováčovej, Kremnici a taktiež už v spomínanej Korytnici. Ich liečivé účinky sa môžu využiť pri chorobách tráviaceho traktu, cukrovke, a takisto pri srdcovo-cievnych ochoreniach. Vzácne sú u nás jódové vody, ktorých je veľmi málo a sú aj málo výdatné. Pomáhajú pri chorobách dýchacích ciest, po ich užití sa ľahšie vykašliava.

Vody s obsahom železa

Poznáme cez 60 minerálnych prameňov, vo prevažne uhličitých. Najväčší podiel železa zistili v Horných Strhároch. Najvýznamnejšie železnaté vody sú ale predovšetkým v Bardejovských Kúpeľoch, kúpeľoch Sliač a Korytnici.

Zemité vody

Tiež sa nazývaju vápenato-horečnaté vody. Prameňov je temer 150, najznámejšie sú Baldovce a Čerín. Používajú sa pri zápaloch močových ciest, žalúdočných a črevných ochoreniach spojených so zvýšeným vylučovaním žalúdočnej kyseliny.

Hydrouhličitanové sodné vody

Známych je asi 50 zdrojov, hlavne v lokalitách Kalinovo, Nimnica a Cígeľka. Majú blahodarné účinky pri žalúdočných a črevných chorobách,  arterioskleróze.

Pri minerálkach sa jedná o zriedené roztoky rozličných solí. Aj preto sa neodporúča piť len jeden druh tej ktorej vody, ale je vhodné ich obmieňať, kedže sú viac mineralizované. Tak teda na zdravie.

Autor: tozu, Foto: sxc.hu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.