Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Viete sa správne sprchovať?

Napísal dňa 3. apríl 2014

Často si to ani neuvedomíme, ale aj obyčajné sprchovanie má svoje pravidlá a chyby, ktorých sa často dopúšťame. Poznáte ich?

Keď ste dnes stáli pod sprchou, určite ste nepremýšľali nad takou naoko banálnou vecou, ako je práve tečúca voda či kvapky vody padajúce na vás. A napriek tomu by ste mali aj pri tejto hygiene myslieť na viaceré pravidlá, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam. Tie vo väčšine prípadov začínajú kožnými ochoreniami. Ich riešenia sú totiž oveľa obtiažnejšie, než dodržiavanie niekoľko prostých pravidiel sprchovania. O ktoré pravidlá a chyby ide?

Gél je stále len chemikália

Hoci nám reklamy tvrdia iné, sprchovacia gély uľahčuje zmývanie nečistôt z tela, ale stále sú len chemickými prostriedkami na našom tele. Aj koža má svoj prirodzený ochranný film a jeho nadmerné oslabovanie a stieranie práve gélmi umožňuje chorobám a plesniam ľahšie preniknúť do kože. Vo všeobecnosti neexistuje dôvod, aby ste používali príliš veľké množstvo týchto prípravkov. Na správnu hygienu postačí aj malé množstvo či obyčajné mydlo. Rovnako nie je opodstatnené, aby ste viac ako raz týždenne používali aj rôzne antibakteriálne kozmetické prípravky, tvrdia štúdie. Dôležité je sprchový gél dôkladne umyť. Nenechajte ho uschnúť na pokožke. V iných prípadoch totiž zachnutý gél nadmerne vysuší pokožku, ktoré je následne náchylná na alergie a ekzémy.

Horúca voda je príjemná, ale…

Dlhé sprchovanie sa v takejto vode podobne rýchlo zbavuje kožu prirodzeného olejového filmu. Tým sa vysušuje, čo často sprevádza pocit svrbenia. A to i v prípade, ak netrpíte ekzémom alebo iným kožným ochorením.

Čistiace prostriedky nie pri sprchovaní

Dôvodom je, že póry sa pod vplyvom tepla viac roztiahnu a všetky prísady sa tak dostávajú hlbšie do kože. Platí však, že nadmerné pôsobenie kozmetických prípravkov v koži zanecháva stopu, že ktorá môže viesť k zbytočnému dráždeniu kože a môže spôsobiť neskoršie kožné choroby.

“Na mokro” ničomu nepomáha

Dbajte na to, aby ste sa po sprchovaní dôkladne vysušili. Počas zimy totiž mokrá koža najviac trpí a vysušuje sa oveľa viac. Potrebuje sa spamätať z teplotného rozdielu a vlhká podstupuje väčší šok. Rovnako by ste mali chvíľku počkať, pokiaľ si na seba natriete telové mlieko, pretože jeho rýchla aplikácia vedie k svrbeniu a tvorbe šupiniek.

Foto: sxc.hu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.