Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

7 odpovedí o šošovkách

Napísal dňa 17. máj 2014

Napriek tomu, že pre mnohých ide o každodennú rutinu, aplikácia kontaktných šošoviek má svoje pravidlá.

Kontaktné šošovky sa zdajú byť pri súčasných laserových operáciách očí prežitkom a minulosťou. Pravdou je, že najmä v našich končinách sú častým pomocníkom pre zlepšenie zraku. Nie však najpríjemnejším pri ich výmene či hygiene. Ak už kontaktné šošovky používate alebo nie, tu je niekoľko zaujímavých faktov, ktoré by ste mali o umelých očiach vedieť.

Ako dlho by sa mali šošovky nosiť?
Platí jediné pravidlo – tak často ako to radí lekár. Oči každého pacienta sú totiž odlišné a odlišne aj reagujú na podnety a najmä kontakt očí so šošovkami. To platí aj ak ich nenosíte každý deň. Napríklad, ak máte také, ktoré sú určené iba pre jednorázové použitie, vyhoďte ich. Neriskujte, že by sa mohli použiť znovu. Zloženie a materiály šošoviek sa takisto odlišujú a jednorázové nebudú fungovať správne pri niekoľkých použitiach. Ak nosíte šošovky na viac dní, ako ste mali, alebo keď spíte v šošovkách, ktoré nie sú vyrobené pre nosenie cez noc, môžete zvýšiť riziko infekcie oka.

Predtým, než sa dotknete šošovky
Vždy si umyte ruky pred vložením šošovky alebo pri ich vyberaní. Hoci si myslíte, že máte ruky čisté, mikroskopické čiastočky pokrývajú vaše ruky neustále. Nepoužívajte penu z mastných lebo silno voňajúcich mydiel. Ruky si dobre osušte. Ak chcete použiť krém, počkajte až kým ste si vložili šošovky. Zvyšok pleťovej vody sa k nim môže prichytiť.

342363_10722

Ako si vkladať šošovky
Začnite zakaždým s tým istým okom, ako doteraz. Tak sa vyhnete tomu, že by ste si šošovky pomýlili. Použite ukazovák, aby ste vybrali šošovku z balenia a nechajte si ju vkĺznuť do dlane. Položte si šošovku na špičku ukazováka, poodkryte si spodné viečko prostredníkom na tej istej ruke a horné viečko si držte ukazovákom druhej ruky. Šošovku umiestnite presne na stred oka. Jemne pusťte viečka a zmurknite. Ak ste všetko urobili správne, šošovka sa sama umiestni na správne miesto.

Vybrať si šošovky správne
Ľudia si myslia, že vyberanie šošoviek je náročnejšie, než vkladanie. Môže sa to zdať, ale postup je podobný. Odkryte si prostredníkom spodné viečko, pozrite sa nahor alebo do strany a jemne posuňte šošovku na bielko oka. Prstom a ukazovákom jemne uchyťte okraje šošovky a opatrne odtiahnite od oka. Pri niektorých typoch šošoviek sa stačí nakloniť, roztiahnuť viečka prstami a naprázdno žmurknúť, šošovka by mala vypadnúť do dlane. Opäť si ruky dôkladne pred aj po použití umyte.

Umývanie a uskladnenie
Existuje mnoho spôsobov ako si očistiť šošovky. Niektoré majú vlastné prípravky, ktoré by sa mali použiť pri umytí a uskladnení. O šúchaní šošoviek sa vedú debaty, niektorí odborníci tvrdia, že sa lepšie očistia, iní si myslia, že otierať a šúchať šošovky netreba. Ak práve nemáte čistiaci roztok, môže vám napadnúť umyť šošovky pod vodou. Nikdy to nerobte. Voda je nosič baktérií, aj tá z vodovodu a tie môžu očiam navodiť veľké infekčné problémy. Aj preto nenoste šošovky v sprche.

Keď šošovky bolia
Nepríjemný pocit šošovky môžu vyvolávať vždy. Je otázkou času pre mnohých ľudí, kým si na ne zvyknú. Ak je však príčinou toho, že vás šošovky režú, pália alebo dráždia niečo iné, neváhajte a nespoliehajte sa, že to prejde. Vyberte šošovku a pozrite sa na ňu zboku. Vypuklý tvar nečistoty najlepšie ukáže zboku na okrajoch šošovky. Očistite šošovku prípravkom, zvhlčite ju a skúste si ju nasadiť. Ak problém pretrváva, radšej ju nepoužívajte. Šošovky možno nahradiť, ale oči máme len jedny.

Make-up a šošovky
A na záver to najdôležitejšie. Najmä pre ženy. Make-up vie potrápiť ženy aj keď šošovky vôbec nenosia. Preto ako s nimi narábať ak áno? Niekoľko rád: Dajte si mäkké kontaktné šošovky pred použitím make-upu. Ak máte polopriepustné šošovky až potom čo si nanesiete make-up. Vždy si vyberte šošovky von skôr, než sa začnete odlíčovať. Dbajte na to, že váš make-up nedráždi vaše oči. Nie všetky prípravky v líčidlách totiž kombináciám roztokov šošoviek sadnú. Vyhýbajte sa kovovým alebo trblietavé očným tieňom a vode odolným riasenkám. Tie môžu dráždiť alebo znečistiť vaše šošovky. Neaplikujte očnú linku na vašich vnútorných okrajoch viečka. A meňte svoj očný make-up najmenej každé tri mesiace.

Zdroj: Webmd.com, Foto: Freeimages.com/Atlee Gleaton

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.