Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Keď srdce nemá správny rytmus

Napísal dňa 8. máj 2014

Ľuské srdce je najväčší zázrak prírody. Pracuje celý život nepretržite bez oddychu. Stáva sa ale, že nie každému bije srdce pravidelne.

heartNašťastie vo väčšine prípadov rýchly tep či nepravidelnosť srdca je neškodná a zažívajú ju ľudia po celom svete. Takéto príznaky pocíti v priebehu svojho života takmer každý človek. Stretávate sa s pocitom že Vám buší srdce?

Tento typ búšenia je zväčša prvým prejavom vysokého krvného tlaku a nie je arytmie. Naopak, pri veľmi rýchlom či pomalom srdcovom rytme ide zväčša o niektorý typ arytmie. Pacienti prichádzajúci pre pocit náhlej nepravidelnosti srdca, pričom vtedy sa môže jednať o tzv.paroxyzmálnu tachyarytmiu. V prípade sporadickej nepravidelnosti, dochádza k spontánnemu ústupu.
Arytmie sú poruchy rytmu srdca a môžu byť prejavom viacerých ochorení, napr. ischemickej choroby srdca, zápalov srdcového svalu, viac náchylní na arytmie sú diabetici, ako ľudia, ktorí cukrovkou netrpia. Najčastejším spúšťačom niektorých druhov arytmie je hypertenzia, teda vysoký krvný tlak. Môžu sa prejaviť aj ako druhotný príznak pri užívaní niektorých liekov, a niekedy sa pôvodcu arytmie nepodarí odhaliť vôbec. Napriek tomu, arytmia môže byť spojená so závratmi alebo mdlobami, bolesťami hlavy, dýchavičnosťou alebo bolesťou na hrudníku, chrbta, krku. U pacientov, ktorí trpia týmito príznakmi, existuje mnoho foriem liečby, vrátane liekov. V dnešnej modernej dobe sa používajú kardiostimulátory, v prípade zníženej frekvencie srdca, rádiofrekvenčná katetrová ablácia, implantovateľné defibrilátory atď. Nakoľko sa predlžuje vek populácie, dochádza k zvýšenému počtu arytmií. Preto pri akýchkoľvek senzáciach na hrudníku, navštívte vášho praktického lekára resp. odborníka v internej medicíne.

Zdroj: news-medical.net, Foto: news-medical.net, freeimages.com/wgroesel

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.