Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

S pohárom vody proti zápche

Napísal dňa 20. máj 2014

Pri zápche sa jedná o poruchu funkcie hrubého čreva. Aj keď býva označovaná ako akútna, nie vždy sa jej musíme obávať. Môže vzniknúť zo stresu či z cestovnej horúčky.

 

Nutnosť vylučovať a schopnosť nemôcť, je za každých okolností nič príjemné a zápchu naviac sprevádza bolesť brucha, nadúvanie alebo neznesiteľné kŕče. Až zistíte, že máte akútnu zápchu, kde bola príčinou choroba či stav, ktorý sa vás dotýka, nepodliehajte panike. Dá sa s ňou zatočiť jednoducho. Je priam nutné piť veľa tekutín, byť neustále v pohybe a jesť stravu bohatú na balastné látky.

glass of water

Inou kategóriou je už chronická zápcha, ktorá človeka trápi pravidelne. Jedovaté látky by nemali dlho zotrvať v konečníku, inak si môžeme privodiť rad zdravotných problémov od chronickej bolesti hlavy cez kožné choroby, po vydutiny v hrubom čreve. V týchto prípadoch je nevyhnutné vyhladať lekára, alebo je možné pomôcť si aj sám. Lekári odporúčajú, že je potrebné robiť presný opak toho, čo zápchu spôsobuje. Preto treba veľa piť, ísť behať, alebo si dať laxatívum. Pri preháňadle myslieť na to, že všetkého veľa škodí.

Všeobecne je zaužívané a za zdravé preháňadlo sa považujú ľanové semienka a semená skoroceľa, ktoré korigujú stolicu. Na rozdiel od iných preháňadiel majú výhodu v tom, že neuškodia nášmu organizmu a možno ich užívať dlhodobo. Ich účinok v čreve spočíva v tom, že v ňom zväčšia svoj pôvodný objem. Črevo to „vyhodnotí“ ako signál, že má vylučovať. Efekt je len vtedy platný ak s ľanovými semienkami a semenami skoroceľa pijeme veľa tekutín. Zapite teda lyžicu ľanových semienok s pohárom vody a nič nepokazíte, práve naopak.

Pri zápche je žiadúce byť trpezlivý, lebo nezmizne zo dňa na deň ale chvíľu to potrvá. Aby sme mali normálnu stolicu, treba rátať s obdobím okolo 3-4 týždňov. Dá sa to aj urýchliť a to s bylinkovými čajmi. Zaužívané a prospešné sú ďumbier, púpava, palina či archangelika. Ale aj tak, najlepšie urobíte ak sa dáte na pohyb. A k tým najtradičnejším receptom v boji proti a aj ako prevencia pred zápchou, je pohár vody na prázdny žalúdok.

 

Zdroj: internet, Foto: freeimages.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.