Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Skutočne poznáte účinky kávy?

Napísal dňa 4. máj 2014

O káve sa popísalo viaceré a mnohé sa ešte napíše. Viaceré štúdie však blahodarným účinkom kávy dávajú za pravdu. Skúsme si ich na tomto mieste zhrnúť.

Káva chráni pred niektorými druhmi rakoviny, zlepšuje pamäť, zabraňuje hučaniu v ušiach, stimuluje tranzit krvi a podľa nových prieskumov znižuje i riziko vzniku cukrovky. Káve sa priraďuje i ďalší pozitívny vplyv, podľa štúdie zverejnenej v časopise Diabetológia.

Výskumníci z Harvardskej univerzity analyzovali tri štúdie, v ktorých boli podrobnejšie zmapované diéta, životný štýl a zdravotná anamnéza u 95 tisíc žien a 27 tisíc mužov. Konzumenti kávy v priebehu dvoch až štyroch rokov odpovedali na dotazník . Z celkového počtu v 7269 prípadov sa jednalo o diabetes typu 2.

Pitie kávy

Analýza ukázala, že účastníci, ktorí zvýšili svoju spotrebu kávy na šálku denne znížili riziko cukrovky o 11 percent. Naopak, zníženie spotreby kávy zvýšilo riziko vzniku cukrovky. Nakoniec štúdia poukázala na ideálnu spotrebu kávy. Účastníci, ktorí konzumujú tri šálky kávy denne, majú znížené riziko rozvinutia diabetu typu 2 až o 37 percent. Žiadny efekt na diabetes sa nepotvrdil u konzumentov čaju. Podľa všetkého je pitie kávy dobré pre diabetes, ale za podmienky nesladenia!

Foto: sxc.hu

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.