Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Sú ťavy príčinou MERS vírusu?

Napísal dňa 30. máj 2014

Koronavirus (Coronavirus) je spoločné označenie pre 4 rody vírusov obsiahnutých v podčeľadi Coronavirinae ako sú Alphacoronavirus, Betacoronavirus, Gammacoronavirus a Deltacoronavirus.

Spôsobujú závažnejšie ale i menej škodlivé ochorenia u zvierat a ľudí. U človeka vyvolávajú niektoré formy vírusu bežné onemocnenia ako napríklad nachladnutie. V roku 2002 bol však objavený nový druh vírusu známy ako Betacoronavirus, ktorý bol pôvodcom choroby SARS. V tom istom roku sa objavila aj nová forma nazvaná MERS-CoV (The Middle East Respiratory Syndrome Coronavirus). Organizácia Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) vyzvala k „naliehavým krokom“ so zameraním sa na výskum tiav tzv. dromedárov, z dôvodu šírenia koronaviru MERS na Blízkom východe. Jedná sa o ťavu jednohrbú, ktorá voľne v prírode neexistuje a žije len v zdomácnenej forme.

Na stretnutí FAO v sultanáte Omán, účastníci poukázali na nedávne rozšírenie sa prípadov na Arabskom poloostrove s podozrením z nákazy, ktorú prenášajú hlavne ťavy, tvrdí sa vo vyhlásení organizácie. Väčšina prípadov sa objavila pri prenose z človeka na človeka, ale je potrebné sa zaoberať aj otázkou či nakazení ľudia prichádzali do styku s environmentálnymi či živočíšnymi zdrojmi, hovoria odborníciu z FAO.

virus
Niektoré štúdie ukázali, že MERS-CoV cirkuluje v ťavách v Saudskej Arábii od roku 1992. Boli zistené genetické dôkazy o MERS-Cov infekcii v pozorovaných vzorkách ťiav na farme v Katare a v dalších štúdiach v Egypte a Saudskej Arábii. „Je dôležité aby medzinárodné spoločenstvo lepšie pochopilo, kde a ako sa vírus prenáša, kto je zdrojom, kedy a prečo niektorí ľudia šíria vírus“ povedal Juan Lubroth, veterinárny šéf FAO v prehlásení.Nový druh vírusu MERS-CoV je príbuzný SARS-u (ťažkému akútnemu respiračnému syndrómu), ktorý prvýkrát hlásili v roku 2002 a jeho následná nákaza si celkovo vo svete vyžiadala stovky životov. Dodnes má za následok viac než 630 laboratórne potvrdených prípadov ochorenia u ľudí a viac než 190 mŕtvych od roku 2012 podľa Svetovej zdravotníckej organizácie“ pripomína organizácia FAO.

Virus je rozšírený hlavne v Saudskej Arábii, kde bolo zaznamennaných 176 úmrtí. Prípady boli hlásené tiež zo Spojených arabských emirátov, Kataru, Jordánska, Ománu a Jemenu rovnako ako izolované prípady v Ázii, severnej Afrike, Európe a Severnej Amerike u osôb ktoré navštívili Blízky východ. Koronarovíry sú veľmi rozšírené medzi zvieraťami a môžu infikovať dobytok a množstvo voľne žijúcich živočíchov, vrátane netopierov, hlodavcov a voľne žijúceho vtáctva, uviedol FAO.

 

Zdroj: fao.org, Foto: freeimages.com

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.