Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Concierge medicína po slovensky

Napísal dňa 3. august 2014

Nedávno ma zaujal článok v americkej tlači, v ktorom sa autor podrobne zaoberal tematikou takzvanej “concierge medicíny” ako budúcnosti zdravotnej starostlivosti.

Len v krátkosti na margo pre vysvetlenie. Concierge medicína je vývojovým trendom v oblasti zdravotnej starostlivosti. Je známa tiež ako “boutique medicína”. Zahŕňa mnohé benefity pre pacienta ako je návšteva pacienta u lekára, s ktorým strávi viac času, osobný vzťah medzi pacientom a lekárom, objednanie sa na konkrétny čas či všetky diagnostické, laboratórne vyšetrenia sa uskutočnia v ambulancii, alebo lekár je podľa potreby na telefóne a navštevuje pacienta na byte. A to všetko za príplatok od 1500-2500 amerických dolárov na pacienta ročne.

Napadá ma jednoduchá paralela medzi medicínou na Slovensku a v USA. Uvedená concierge medicína je reprezentovaná praktickým lekárom v USA. Tú istú činnosť vykonáva praktický lekár na Slovensku, len ju nazývame preventívna prehliadka s tým rozdielom, že u nás je hradená zdravotnou poisťovňou v plnom rozsahu a poistenec má nárok na jej absolvovanie jeden krát za dva roky. I napriek fantastickému benefitu pre našich pacientov, je stále ešte nedostatočne využívaná. Čo by dali americkí klienti za slovenskú “concierge medicínu”?

Je pravda, že túto tému som veľmi odľahčil, ale chcel som poukázať na možnosti nášho zdravotného systému v rámci prevencie, aby si slovenský pacient vedel “vážiť”, čo poskytuje jeho praktický lekár ako predlžená ruka poisťovne.

U nás tiež funguje istý spôsob nadštandardu, ktorý si musí pacient zaplatiť. Uvedený model je ideálny pre lekárov súkromnej praxi, kde môžu liečiť menej pacientov za vyššie poplatky a kde ušetrený čas zbytočnej byrokracie v našich ambulanciách môže lekár využiť na lepší individuálny prístup k pacientom. K tomu je ale potrebná bohatá, profesijne uvedomelá populácia.

Snáď sa jej niekedy dočkáme!

MUDr. Dušan Žuffa

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.