Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Chráňte oči pred mrazom

Napísal dňa 9. január 2015

Veľa ľudí si myslí, že naše oči potrebujú chrániť len v lete, pred horúcim letným slnkom a jeho oslepujúcimi lúčmi. V skutočnosti je však ultrafialového žiarenia, ktoré predstavuje to najväčšie riziko pre naše oči, v slnečných lúčoch obsiahnuté stále rovnako, bez ohľadu na to, či je leto, alebo zima.

Typické zimné nebezpečenstvo

V zimnom období môžu byť naše oči poškodzované faktormi, o ktorých mnohí ľudia vôbec nevedia. Napríklad škodlivé UV žiarenie sa k nám v zime dostáva nielen z mrazivo modrej oblohy, ale odráža sa tiež od iskrivo bieleho snehu, a často ho tak dostaneme ešte väčšiu dávku ako v horúcom letnom dni. Okrem toho našim očiam nesvedčí ani zimné počasie, pretože mrazivý vietor a suchý vzduch ich dráždi a vysušujú. Aby naše oči a zrak v zime netrpeli, je dobré si zapamätať a dodržiavať tieto základné pravidlá starostlivosti o zrak.

Noste slnečné okuliare – jediný spôsob, ako ochrániť naše oči pred všadeprítomným UV žiarením, je nosiť kvalitné slnečné okuliare, ktoré zachytia 90 100% škodlivých lúčov. Slnečné okuliare okrem toho pomáhajú zabrániť nadmernému vysušovaniu očí, pretože chránia pred mrazom a vetrom.

984321

Správne sa oblečte čiapky so šiltom alebo kabát s kapucňou ochráni pred mrazom nielen vašu pokožku, ale tiež pomôže zachovať neporušený tenký slzný film na povrchu oka, ktorý by sa v suchom zimnom vzduchu inak rýchlo odparil.

Zabráňte vysušeniu v zime sa naše oči vysušujú nielen vonku, ale vďaka zapnutému kúrenia a obmedzenému vetraniu tiež vo vnútri, kde je atmosféra tiež omnoho suchšia než v teplej časti roka. Očiam jednoznačne prospejú zvlhčovače vzduchu, ale tiež zvlhčujúce očné kvapky či umelé slzy.

Chráňte oči pri športe športové okuliare s polykarbonátovými šošovkami, ktoré chránia oči nielen spredu, ale aj zo strán, by mali byť samozrejmosťou pri všetkých obľúbených zimných športoch, ako lyžovanie či snowboarding.

Zdroj: internet, Foto: sxc.hu

 

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.