Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zväčšenie pŕs vlastným tukom. Čo to obnáša?

Napísal dňa 16. január 2015

Silikónové implantáty nie sú z hľadiska bezpečnosti, estetickosti či predsudkov pre mnoho ľudí prijateľné. Zväčšiť si prsia ale svojim vlastným tukom, to už môže byť niečo iné.

Prirodzenejšie, prírodnejšie, menej invazívne, šetrnejšie. To dôvody, ktoré pacientky uvádzajú pri rozhodnutí o výbere spôsobu zväčšenie poprsia v prospech autotransplantácie tukom (tzv. lipofilling), namiesto implantácie silikónového implantátu. Čo tento zákrok obnáša, aké jeho pozitíva a negatíva a aké sú hlavné rozdiely oproti silikónovej metóde?

Dva v jednom

Princíp operácie je na prvý pohľad jednoduchý. Odoberie sa tuk z problematických partií, napr. zo zadnej časti, aby sa potom aplikoval do pŕs a zväčšil tak ich objem. Vyzerá to vlastne ako ideálna možnosť, niekde sa prebytočného tuku zbavíte, aby ste si ho dodali do partií, kde naopak trocha tuku navyše vyzerá dobre. Neodoberá sa pritom vôbec malé množstvo. Na jednu stranu približne 350 400 ml tuku, takže dokopy skoro 800 ml tuku, čo je celkom dosť. A tu je trochu kameň úrazu. Štíhle a športové ženy, ktoré majú dobrú postavu, len chcú zväčšiť prsia, majú v takom prípade smolu.

Dojdite viackrát

Ďalšou nevýhodou môže pre niekoho byť nutnosť absolvovaní viac zákrokov. Kým v prípade silikónových implantátov idete ľudovo povedané pod nôž raz a potom sa z operácie zotavujete, proces aplikácie tuku je dlhší a častejší. Najskôr teda človek musí absolvovať odsatie tuku, teda úplne klasickú liposukciu. Druhý krok je samotná aplikácia tuku. Tá ale príde najskôr v podobe prvej dávky, ktorá je na polovičnej úrovni odberu, teda 200 ml. To je z toho dôvodu, že je pre telo vhodnejšie aplikovať tuk postupne. Počíta sa totiž s tým, že telo si časť tuku opäť odbúra, a navyše je táto činnosť šetrnejšia k napínaniu kože.

4951

Šetrnejšia procedúra

Avšak prvé dva kroky prebiehajú v rámci jednej dvojhodinovej operácie, počas ktorej teda dôjde k odberu tuku z príslušnej partie (môže sa jednať o stehná, zadok, atď.). Jeho prečistenie, filtrovanie a následnému vstreknutiu do podkožia prsníka. K tomu stačí iba tenká ihla a dva malé vpichy do prsníka. Oproti silikónovému implantátu, kedy je potrebné počítať s nemalou a mnohokrát tiež problematicky sa hojacou a viditeľnou jazvou pod každým prsníkom, je tak autotransplantácia tuku oveľa šetrnejšou metódou. Okrem viditeľných stôp sa ale šetrnosť prejavuje aj na intenzite zákroku.

Lepšie rekonvalescencie a menej bolesti

Operácia sa vykonáva štandardne v lokálnej anestézii, nie je teda potrebné celková narkóza. Navyše pacientka ide po zákroku ihneď domov, dlhšia hospitalizácia nie je vôbec na mieste. Rovnako tu odpadá riziko zlej reakcie tela na cudziu zložku, ako tomu občas býva v prípade silikónového implantátu. Tiež rekonvalescencia je výrazne rýchlejšia. Už po jednom týždni po operácii pacientky úplne v poriadku a fit. Navyše väčšina z nich priznáva, že ako partie po liposukcii, tak zväčšené prsia boleli len veľmi mierne. Síce sa objavujú modriny, ale tie spravidla do prvého týždňa, kedy ide pacientka na prehliadku, vo väčšine zmiznú.

Po troch mesiacoch repete

Po dobu rekonvalescencie pacientky nosia špeciálnu spevňovaciu bielizeň, ktorá pomôže k zahojeniu a udržaniu správneho tvaru postavy. Osobitné zaobchádzanie sa pochopiteľne týka aj pŕs, takže nemožno nosiť klasickú podprsenku. Aby došlo k nárastu pŕs o celé jedno číslo, je nutné absolvovať najmenej dva takéto zákroky. Telu pritom trvá zhruba tri mesiace, než odbúra časť nadbytočného tuku a stabilizuje časť tuku nového. Takže za tri mesiace je žiadúce aplikáciu tuku opäť zopakovať, čím dôjde k finálnemu zväčšeniu o číslo.

Pri dobrých výsledkoch môže poprsie vzrásť ešte viac, ale niekedy je potrebné ísť na tretiu kúru. Možno dospieť aj k ďalším kúram, avšak od tejto metódy si nemožno sľubovať výrazne lepšie výsledky. Takže ak chcete povyrásť” viac, je potrebné siahnuť po klasických implantátoch.

Zdroj: webmd.com, Foto: webmd.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.