Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ošetrenie kazu bez vŕtačky a výplne

Napísal dňa 11. marec 2015

Zvuk zubárskej vŕtačky je pre väčšinu ľudí tak hrôzostrašný, že sa desí každej preventívnej prehliadky u stomatológa. Čoskoro by však klasické vŕtačky mohli patriť už len dejinám zubnej medicíny. V Londýne úspešne otestovali novú metódu ošetrenia, ktorá je bezbolestná, bez vŕtačky a bez zubných výplní. Po ošetrení sa totiž zub zahojí sám.

Elektricky akcelerovaná a zosilnená remineralizácia čiže EAER je oficiálny názov metódy zo zubného inštitútu pri univerzite King’s College London.

Procedúra dva kroky. Ako prvé pripraví poškodenú zubovinu, a za druhé, pomocou elektrického prúdu núti minerály (fosfor a vápnik) putovať do miesta poškodenia. Tam sa zubovina remineralizuje a zubný kaz mizne.

774651

„Spôsob, akým dnes ošetrujeme zuby, nie je ideálny. Keď opravujeme zub vyplňovaním, vstupuje zub do cyklu neustáleho prevŕtavania a nového vyplňovania, a nakoniec každá oprava zlyhá. Naša metóda je nielen prívetivejšia k pacientovi a lepšia pre jeho zuby, ale bude tiež oveľa lacnejšie ako dnešné metódy ošetrenia,myslí si profesor Nigel Pitts z King’s College London.

Metóda remineralizuje zubné kazy, a navyše tiež účinne bieli chrup. Na trh by sa mala spomínaná metóda dostať tento rok.

Zdroj: teethmag.net, Foto: archív