Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Paradentóza – ako jej predísť?

Napísal dňa 18. apríl 2015

Výraz zubný plak všetci dobre poznáme. Slovo paradentóza sa tiež zabývalo v našom slovníku. Ako tomuto nepríjemnému a nebezpečnému ochorenie predísť? A ide to vôbec?

Zápal ďasien spôsobený zubným povlakom je považovaný za najčastejší ľudský chronický zápal. Podľa niektorých výskumov trpí zápalom ďasien 90% Stredoeurópanov nad 50 rokov. 80% zápalov spôsobuje práve zubný plak, o zvyšok sa postarajú bakteriálne alebo vírusové infekcie. Neliečený zápal ďasien takmer vždy zasiahne hlbšie tkanivá závesného aparátu zubov (parodontu), prechádza do paradentózy.

Od G k P

Zápal ďasien (gingivitída) prebieha väčšinou bezbolestne a bez väčších ťažkostí. Občas len počas čistenia zubov, alebo keď sa zahryzneme do tvrdšieho ovocia, ďasná mierne krvácajú. Na zlepšení stavu dokážeme zapracovať aj sami – stačí, keď si odoprieme cigarety, budeme sa ešte menej stresovať a zaradíme do svojej stravy dostatok vitamínov. K zhoršeniu stavu prispievajú aj chronické ochorenia ako diabetes, hormonálne zmeny či užívanie niektorých liekov (napríklad kortikoidov).

Stále ale víťazí zubný plak. Mäkký povlak, ktorý lipne na zuboch a ďasnách, uvoľňuje jedovaté látky. Dráždi ďasná, ktoré zdurí, zcitlivejú a začnú krvácať. Pokiaľ nie je pravidelne stieraný zubnou kefkou, organizmus na tento útok odpovedá zápalom. Ten môže vzniknúť okolo jedného či viacerých zubov alebo rovno po celom chrupe.

5785782

Kým je zapálené len ďasno bez postihnutia hlbšie uložené tkanivá závesného aparátu zuba, ešte sa dá vyliečiť bez trvalých následkov pre zuby aj ďasná. Akonáhle však dovolíme (a v tomto prípade držíme opraty osudu našich zubov sami), aby zápal v ďasnách veselo bujnel po celé mesiace, či dokonca roky, napadá bez milosti ďalšie tkanivá parodontu a vzniká paradentóza (parodontitída).

Aké sú príznaky paradentózy?

Prvým znakom paradentózy je začervenanie a zdurenie okraju ďasna. Počas čistenia zubov alebo žuvania sa objavuje krvácanie. Postupným prehlbovaním ďasnového žliabku okolo zuba vznikajú tzv. kapsy (choboty), v ktorých sa ukladajú zvyšky potravy a zubný povlak. A pretože sa do vreciek nedá ľahko dostať bežnými prostriedkami. Baktérie sa tu zabývajú, veselo sa množia a ďalej rozkladajú. Je potom len logické, že jedným z prvých príznakov, prítomných u väčšiny chorých s paradentózou, je zápach z úst. Zvýšene citlivé môžu byť zubné krčky.

Niekedy býva prítomné zvýšené brnenie či tlak v ďasnách, občas sa objaví zvýšená bolestivosť spôsobená nahromadením hnisu v niektorej z parodontálnych vreciek. Pokročilá paradentóza sa ďalej nesie v znamení úbytku kostí, zhoršením stavu závesného aparátu zubov i zápalu parodontálnych tkanív. Zuby sa začnú pozvoľna rozostupovať a vykláňať a všetko sa to ukončí tým, že vám vypadajú zuby.

Ale nie je to tak jednoduché. Paradentóza u tehotných žien zvyšuje riziko potratu alebo predčasného pôrodu, a to rovno sedemnásobne. Rovnako sa zvýši pravdepodobnosť, že vás postihne infarkt alebo cievna mozgová príhoda.

Čo človek, to iná pomôcka

Aj keď je vám veľa vecí jasných, radi by sme vás previedli základnými informáciami, akými prostriedkami možno stav zubov, ďasien a celej ústnej dutiny zlepšiť. Na trhu sú aj mnohé sprievodné pomôcky.

Zubná kefka – vyberajte radšej mäkké. Čím je však mäkšia, tým dlhšie treba zuby čistiť.
Dôležitý je aj tvar kefky. Všeobecne sa odporúča skôr menšie, mäkké, s husto osadenými štetinami. Jednozväzková jemná kefka má drobnejšiu guľatú hlavicu. Dobre vyčistí žliabok na hornej strane zuba.
Medzizubná kefka – jej veľkosť určí zubný lekár či dentálna hygienička. Existujú kovové, nekovové, rôznych tvarov, napustené liečebnou látkou.
Ústna sprcha (irigátor) je efektívny pomocník. Irigátor možno s výhodou používať v miestach zle prístupných, tak aj v prípadoch mostíkov a čiastočných zubných náhrad. Zabránite tak usadzovaniu povlaku a množeniu baktérií v miestach nasadenia umelého zuba.
Farebný doplnok – zbavili ste svoje zuby plaku naozaj dokonale? K indikácii poslúži tableta, ktorá sfarbí povlakom zasiahnuté miesta.

 

Zdroj: sciencedaily.com, Foto: pixabay.com