Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Pásovému oparu možno predísť očkovaním

Napísal dňa 13. máj 2015

Zosterové ochorenie ohrozuje každého štvrtého z nás. Pomôcť vám môže očkovanie.

Pri slove očkovanie si najčastejšie predstavíte liečbu určenú deťom, aby sa predišlo chorobám s nebezpečnými následkami. Očkovanie ale rovnako podstupujú aj dospelí a nesúvisí len s prevenciou proti chrípke či chorobám, s ktorými sa stretneme iba za určitých okolností či pri vycestovaní do exotických krajín.

Dospelí a očkovanie

primár Martin Hrubiško

primár Martin Hrubiško

V súvislosti s postupným starnutím svetovej populácie sa totiž vynára i nová oblasť medicíny, ktorou je očkovanie dospelej populácie. „Tak ako starne celý organizmus, starne aj imunitný systém. Ruka v ruke so slabnúcou imunitou sa u starších ľudí pozoruje zvýšená vnímavosť k infekciám a sklon k ich ťažšiemu priebehu,“ vysvetľuje doc. MUDr. Martin Hrubiško, PhD., ktorý pôsobí ako primár Oddelenia klinickej imunológie a alergológie na Onkologickom ústave svätej Alžbety.

Na druhej strane sa vedecky potvrdilo, že schopnosť organizmu odpovedať na očkovanie ostáva zachovaná aj vo vyššom veku.

Striehnuci herpes zoster

Medzi choroby, ktorých výskyt sa významne zvyšuje po 50. roku života, patrí herpes zoster, známy ako pásový opar. „Vírusom, ktorý ho spôsobuje sa takmer všetci nakazíme ešte v predškolskom veku, kedy prekonáme ovčie kiahne. Tento vírus imunitný systém nedokáže z tela vylúčiť, ostáva v nás v spiacej podobe v nervových uzlíkoch po celý život. Dobre fungujúci imunitný systém neumožní vírusu zobudiť sa. S nástupom starnutia sa však imunitné mechanizmy u niektorých z nás natoľko oslabia, že vírus sa prebudí a spôsobí už spomínaný pásový opar. Nejde o vzácnu situáciu,“ upozorňuje Martin Hrubiško.

Prečo je dôležitá prevencia proti pásovému oparu? Prečítajte si o tejto problematike viac tu.

Výskyt pásového oparu do 40 rokov života je síce iba do piatich percent, medzi štyridsiatym a päťdesiatym rokom však postupne stúpa a po šesťdesiatom roku života dosahuje okolo 15 percent. „V súčasnosti sa vo vyspelých krajinách sveta pozoruje vzostup výskytu. Príčiny sú viaceré, prispieva k tomu napríklad aj postupné predlžovanie priemernej dĺžky života a súčasne i mnohé vplyvy, ktoré oslabujú imunitu starnúcej populácie,“ tvrdí primár Martin Hrubiško.

Každý štvrtý z nás

očkovanie

Podľa štatistík až 1,8 milióna Európanov ročne prekoná pásový opar. Znamená to, že aj v našej populácii každý štvrtý človek behom života túto chorobu prekoná. U zdravého človeka väčšinou ide o síce veľmi nepríjemné, ale samolimitujúce ochorenie. „Treba však upozorniť, že u ľudí s oslabenou imunitou môže zobudený vírus spôsobiť až smrteľné ochorenie. Aj pri miernejšom priebehu sú komplikácie časté a pestré – kožné, neurologické, očné, srdcové, pečeňové a ďalšie. Najčastejšou a súčasne veľmi nepríjemnou komplikáciou pásového oparu je tzv. postherpetická neuralgia – silná a na bežné analgetiká nereagujúca nervová bolesť, ktorá môže trvať mesiace až roky a postihuje až 25 percent pacientov,“ vysvetľuje M. Hrubiško.

Antivirotiká síce podľa neho skracujú trvanie kožných prejavov, ale, žiaľ, neovplyvňujú výskyt neuralgie. Bolesť je tak silná, že mnohých ľudí na dlhý čas vyradí z pracovného procesu, je teda aj významnou socio-ekonomickou komplikáciou.

Očkovaním proti komplikáciám

Riešenie ale existuje. Jediný postup, ktorý významne znižuje výskyt komplikácií po pásovom opare, je očkovanie. Hoci očkovanie poznáme ako prevenciu pred infekciou, ktorú sme ešte neprekonali, veľké štúdie potvrdzujú jeho účinnosť aj v prípade choroby, ktorou už je človek nakazený, ako je to v prípade vírusu spôsobujúceho v detstve ovčie kiahne a v dospelosti pásový opar.

Pozrite si viac o tejto tematike v reportáži v čase 24:15

Foto – archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.