Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

S vekom rastie riziko herpes zosterov

Napísal dňa 6. júl 2015

Nová očkovacia látka je prvá a zatiaľ jediná očkovacia látka na prevenciu pásového oparu a postherpetickej neuralgie.

Teraz platí letná akcia a zníženie ceny Zostavaxu!

Pásový opar je bolestivá vyrážka s pľuzgiermi, ktorá aspoň raz v živote postihne tretinu ľudí. Vyskytuje sa hlavne u ľudí po päťdesiatom roku života. Ochorenie samo o sebe je bolestivé, môže však priniesť aj rad ďalších zdravotných problémov vrátane dlhodobej postherpetickej neuralgie, ktorá je spôsobená poškodením nervov.

Hoci na podobné možné ochorenia počas mladosti či rokov pred päťdesiatkou nemyslíme, sú stále prítomné a po istom veku im možno predchádzať očkovaním.

O čom je herpetické ochorenie? Ohrozuje osoby, ktoré v minulosti prekonali ovčie kiahne. Vírus varicella zoster zostáva v ich tele v latentnej forme. Epidemiologické údaje ukazujú, že až 95 percent dospelej populácie je pásovým oparom ohrozená a jedna tretina ľudí za svoj život ochorenie prekoná.

534534
Možnosť prevencie najnovšie rieši živá vakcína, ktorá chráni proti pásovému oparu minimálne po dobu desiatich rokov. Je určená ľuďom nad 50 rokov. Vo vekovej skupine 50 až 59 rokov redukuje výskyt pásového oparu o 70 percent, v skupine 60 až 69 rokov o 64 percent oproti placebu. Choroba na seba upozorní zvyčajne v podobe “neviditeľných” príznakov ako je svrbenie, brnenie, štípanie alebo pálenie. O niekoľko dní neskôr sa objaví vyrážka s pľuzgierikmi obsahujúcimi tekutinu. Vyrážka zvyčajne postihuje len jednu časť tela, najčastejšie hrudník, bedrá či tvár a väčšinou trvá až 30 dní, než sa ju podarí potlačiť. Vyrážka je často sprevádzaná bolesťou, ktorá je najrozšírenejším príznakom pásového oparu.

Akútna bolesť môže byť závažná, v rozsahu od miernej až po krutú bolesť s pretrvávaním postherpetickej neuralgie, ktorá je každodenná, dlhoročná a s negatívnym vplyvom na život pacienta.

Vakcína Zostavax (získala ocenenie Prix Galien USA 2013 ako najlepší biotechnologický prípravok) je najnovšie k dispozícii a možno ju žiadať u praktického lekára či dermatológa. Očkuje sa jednou dávkou a celosvetovo už bolo aplikovaných viac ako 30 miliónov dávok. Pre zaujímavosť, očkovacia látka nebola dostupná na EU trhu pretože nestíhali vyrábať ZOSTAVAX pre potreby domáceho USA trhu, tam je zaočkovaných 15% populácie nad 50 rokov, to znamená každý siedmy Američan nad 50 rokov je chránený.

Je tu potešiteľná novinka aj pre slovenského pacienta a to od 1. júla do konca augusta alebo do vypredania zásob s experáciou 13. 9. 2015 je uvedený preparát k dostaniu v akciovej cene 54,53 EUR, oproti 157,71 Eur čo je zníženie ceny o vyše 100,- Eur.

Zdroj: msd.sk