Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

25.5 – Medzinárodný deň sklerózy multiplex

Napísal dňa 25. máj 2016

Cholesterol by mohol spomaliť progresiu sklerózy multiplex

Skleróza multiplex (SM) je najčastejším ochorením nervového systému, ktoré môže už v mladom veku viesť k trvalému postihnutiu.

Dr. Jacqueline Palace

Dr. Jacqueline Palace

Jedná sa o chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pri ktorom sa poškodzujú dreňové pošvy nervových vlákien (myelínové pošvy). Preto patrí do skupiny takzvaných demyelinizačných ochorení. Môžete sa stretnúť aj s iným pomenovaním, ako napríklad roztrasená mozgovo-miechová skleróza. Štúdie ukázali, že použitie statínov ovplyvňuje zníženie sklerózy multiplex. Podľa štúdie z Veľkej Británie, vysoké dávky simvastatínu ako Zocor, ktorý patrí do skupiny liekov, ktoré voláme inhibítory HMG-CoA reduktázy, znižujú množstvo cholestreolu v krvi, to znamená, že spomaľujú proces sklerózy.

Vedci tvrdia, že u pacientov so sekundárnou progresívnou (tj. chronickou) fázou roztrúsenej sklerózy, došlo k zníženiu procesu o 43 percent v porovnaní s tými pacientmi, ktorí užívali simvastatín oproti placebu. Tento efekt je len provizórny a vyžaduje rozsiahlejšie štúdie, ale je predpoklad účinku pre všetky formy SM” povedala Dr. Jacqueline Palace, konzultantka a neurológ z Oxford University Hospitals. Vzhľadom k tomu, že simvastatín má dobrý bezpečnostný profil a je finančne prijateľný, môže byť už k dispozícii rýchlo, ak ďalšie štúdie potvrdia horeuvedený efekt” uviedla Dr. Palace.

brain
Akým mechanizmom pôsobí simvastatín na SM nie je ešte známy, Dr. Palace si myslí, že liek môže ochrániť mozog pred zápalom. Avšak, Dr. Emmanuelle Waubant, profesor klinickej neurológie a pediatrie na University of California v San Franciscu polemizuje nad uvedenou úvahou. Vo svojom vlastnom výskume s pacientami so sklerózou multiplex použil ďalší statín (atorvastatín), pričom zistil zníženie vývoja mozgových lézií, čo títo výskumníci nevideli. To je veľmi prekvapivé” povedal. Dr. Waubant tiež uviedol, že tieto nálezy sú sľubné, ale pacienti so sklerózou by nemali začať užívať tieto lieky v nádeji, že dôjde k spomaleniu progresie ich stavu.

Jedná sa o malé štúdie a až si budeme môcť byť úplne istí že majú pozitívny vplyv na progresiu sklerózy multiplex, musíme pokračovať v doterajšej liečbe”. Navyše, ak sa klinické príznaky nezlepšia liečbou, je užívanie tohto lieku problematické”, tvrdí Dr. Waubant. Výskumy pokračujú aj naďalej, a tím pod vedením Dr. Jeremy Chataway pracuje na ďalších štúdiách na Imperial College v Londýne, kde na 140 randomizovaných pacientoch s diagnźou sklerózy multiplex indikuje 80 mg simvastatínu denne pri podávaní placeba.

Zdroj: webmd.com, Foto: webmd.com,

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.