Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Skleróza multiplex

Napísal dňa 25. máj 2016

Skleróza multiplex čoraz častejšie postihuje mladých ľudí a podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku približne osemtisíc pacientov s touto diagnózou. V rámci dnešného Svetového dňa sklerózy multiplex sme sa v Univerzitnej nemocnici Bratislava pozreli na to, aké sú príznaky tohto ochorenia a ako vieme pacientom s touto diagnózou pomôcť plnohodnotne žiť.

Príčina ochorenia nie je známa

Čo je spúšťačom tohto ochorenia sa môžeme len domnievať. Zjednodušene vysvetlené pri skleróze multiplex začne imunitný systém človeka považovať vlastné bunky za votrelca. Je to chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pričom napáda mozog, miechu a zrakové nervy. „Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí vo veku 20 až 40 rokov, najčastejšie v 30.roku života, pričom častejšie sú to ženy,“ upozorňuje Prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD., prednosta I. Neurologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Bratislava a hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre neurológiu.

Aj s chorobou môžete plnohodnotne žiť

Tak ako pri každom ochorením aj tu je dôležitá včasná diagnostika. Príznaky sú veľmi pestré, no najčastejšie sa vyskytujú poruchy citlivosti, slabosť, poruchy koordinácie, rovnováhy, zraku a tiež bolesti, tuhnutie svalstva, poruchy pozornosti, pamäte a nálady. „Ak má človek pochybnosti a necíti sa v poriadku, je dôležité čo najskôr navštíviť svojho všeobecného lekára a následne neurológa,“ upozorňuje Prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD.

75855

Pacient nemusí skončiť na invalidnom vozíku

Diagnostikovanie sklerózy multiplex nemusí pre pacienta automaticky znamenať koniec plnohodnotného života, ktorý viedol predtým. „Vďaka včasnej diagnostike a následne správne nastavenej liečbe dokážeme príznaky zmierniť a spomaliť progresiu ochorenia. U nás, v Univerzitnej nemocnici Bratislava, pomáhame pacientom viesť plnohodnotný život, dôležité však je, aby si človek príznaky uvedomil a prišiel k lekárovi včas,“ vysvetľuje Prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD. Na invalidnom vozíku skončí podľa štatistík približne pätina pacientov s týmto ochorením, niektoré ženy môžu mať dokonca deti.

Svetový deň sklerózy multiplex

Sklerózou multiplex trpí na svete približne dva a pol milióna ľudí. Jej „svetový deň“ bol vyhlásený Medzinárodnou federáciou sklerózy multiplex, cieľom je zvýšiť povedomie o tejto diagnóze. Svetový deň sklerózy multiplex pripadá každoročne na poslednú májovú stredu.

Zdroj: www.unb.sk, Foto: www.unb.sk, sxc.hu

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.