Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zbavte sa stresu a schudnite

Napísal dňa 7. júl 2016

Snažíte sa chudnúť, no stále sa nedarí a vy ste z toho viac a viac v strese? Možno práve stres je ten problém. Na zhadzovanie kíl totiž musí byť pripravená aj vaša hlava.

Stresový hormón menom kortizol

To, že sa nedostávate k svojmu cieľu, nemusí byť len vašou vinou. Na vine môže byť hormón kortizol. Jeho produkcia pri športovej aktivite má za úlohu dodávať telu energiu a pripraviť ho na fyzický výkon. Lenže jeho spúšťačom býva v mnohým prípadoch aj stres. V takom prípade telo uvoľnenú energiu nevyužije a uloží si ju ako tuk do tukových zásob. Kortizol hľadá v stresových situáciách jednoduchý zdroj energie a telo reaguje zvýšenou chuťou do jedla. Lenže v strese málokedy siahnete po šaláte, naopak chuťové poháriky túžia po sladkom a tučnom. Hladina kortizolu v krvi je vysoká u ľudí, ktorí sú pod neustálym tlakom. Práve to spomaľuje metabolizmus a objavuje sa známy pocit únavy, depresie a nedostatok elánu pokračovať v nastavenom chudnúcom režime.

Stres nesvedčí ani pleti

Keď sme pri sexi krivkách, ku ktorým určite patrí, aj bezchybný vzhľad, tak úzkosť a prepracovanosť majú vplyv aj na našu pleť. Niektoré výskumy dokonca uvádzajú, že ženy aj muži, ktorí sú neustále v strese, vyzerajú až o 10 rokov starší. Hormóny, ktoré sa v tele pri strese vyplavujú, oslabujú ochrannú bariéru pleti, pokožka je vysušená, stráca jas a zdravú farbu, objavujú sa červené žilky, kruhy a vačky pod očami, hlboké vrásky atď. Navyše sa oveľa viac tvoria vrásky, pretože stresovaný a naštvaný človek robí rôzne neprirodzené grimasy. Aby sme tomu zabránili, je dôležité vyhýbať sa stresovým situáciám, dopriať si dostatok spánku a tiež správne sa starať o pleť, a to ako zvnútra, tak zvonku.

8333

Majte na uzde pocity sýtosti aj hladu

Stres ovplyvňuje negatívne hormonálnu hladinu v našom tele. A tým teda nepriamo zapríčiňuje aj problémy s váhou. Dôležitými hormóny, ktoré ovplyvňujú hlad, pocit sýtosti a chuť do jedla sú leptín a ghrelín. Akonáhle tieto hormóny nie sú v rovnováhe, robia v našom tele poriadnu neplechu. Leptín, tiež známy ako hormón sýtosti, pomáha pri správnom fungovaní zmenšovať dlhodobé tukové zásoby. Jeho vysoká hladina signalizuje mozgu, že sme nasýtení a môžeme sa venovať iným záležitostiam. V spolupráci s hormónmi štítnej žľazy, kortizolom a inzulínom určuje telu, aký veľký má hlad, aké rýchle bude spaľovanie jedla a či sa prijaté kalórie uložia do tukových buniek či použijú na energiu.

Jeho správnu hladinu si môžete udržať polhodinovým cvičením denne, dostatkom spánku a pravidelnou konzumáciou omega-3 mastných kyselín. V spánku totiž hladina leptínu prirodzene stúpa. Druhý zo spomínaných hormónov, ghrelin, má na svedomí pocit hladu. Vytvára sa v tenkom čreve, dvanástniku a žalúdku, odkiaľ putuje do mozgu a zvyšuje chuť do jedla. “Prekabátiť” tento hormón je možné pomalým vychutnávaním jedla. Mix chudého mäsa a zložitých sacharidov produkciu tohto hormónu dokonale potláča. Nech sa stane čokoľvek, základom je rozpoznávanie ozajstného hladu s mätúcou chuťou.

Chudnutie začína v hlave

Mozog je v prípade chudnutia snáď dôležitejším orgánom, než samotný žalúdok. Základom správneho (a úspešného) chudnutia nie je manžel, časopisy alebo rodina. Ste to vy. Zmeniť trvalo svoju váhu môžete len vo chvíli, keď zmeníte svoj postoj. Nielen k chudnutiu, ale aj k sebe samej. Výskumy totiž ukazujú, že práve zdravá sebadôvera je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje váš úspech. Čo sa týka vnútorného pokoja, je v podstate jedno či sa jedná o chudnutie, športové úspechy po zranení či nadväzovanie nových vzťahov. Princíp je totiž vždy rovnaký. Základ tkvie v sebadôvere!. K tomu pridajte správnu motiváciu, za ktorú musíte stáť zase len vy a vaše zdravie či dobrý pocit zo seba samého, odmeňte sa čiastkovými menšími úspechy, aby mal mozog stále nové a nové impulzy a ukazujte mu svoje výsledky, zmenu životného štýlu vykonávajte po malých krôčikoch.

Zdroj: www.wsj.com/, Foto: unsplash.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.