Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Problematická pokožka

Napísal dňa 22. august 2016
Ženy s problematickou pokožkou sa veľakrát tešia na leto aj preto, že sa ich ťažkosti počas slnečného počasia často zlepšujú. Ďalšia skupina žien si však sťažuje na tvorbu znamienok, hyperpigmentáciu alebo zhoršenie kožných problémov.

Väčšina pacientov s atopickým ekzémom, lupienkou či vitiligom slnečné žiarenie robí výrazne dobre. Sú ale tiež ľudia, ktorým slnenie a s ním často spojené zvýšené potenie kožné prejavy značne zhoršuje. Každý pacient by k tomu mal teda pristupovať podľa svojich vlastných skúseností.V každom prípade aj tu platí univerzálne odporúčanie počas dňa používať krémy s ochrannými filtrami proti UV žiareniu, v prípade ťažkostí chrániť kožu ľahkým odevom a každopádne sa nevystavovať slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou. Po slnení by sme vždy mali pokožku celého tela ošetriť hydratačným krémom a nezabúdať na zvýšený príjem tekutín.

Pozor na mykózy

V lete nás tiež môžu trápiť mykózy pokožky. Zvýšené riziko mykotických infekcií kože je v tomto ročnom období skôr spojené s častejšou návštevou kúpalísk, bazénov a eventuálne s požičiavaním si letnej obuvi a uterákov. Dôležité je zdôrazniť, že všetky mykotické ochorenia sú infekčné. Prevencia teda spočíva v dodržiavaní hygienických opatrení, nepožičiavaní si osobných vecí od iných ľudí a tiež používanie svojej vlastnej obuvi na kúpaliskách a v bazénoch. V prípade výskytu mykotickej infekcie môže pacient použiť voľnopredajné lokálne aplikované antimykotické prostriedky. Vo väčšine prípadov je však vhodná návšteva odborníka.

5245

Sledujte si materské znamienka 

V období leta je dôležitá pravidelná kontrola všetkých znamienok na celom kožnom povrchu nášho tela, a to v rámci prevencie rakovinového bujnenia, respektíve kvôli jeho prípadnému včasnému záchytu. Nesmieme zabúdať na oblasť genitálií, dlaní a chodidiel. Túto kontrolu by sme mali pravidelne vykonávať sami. K tomu je (v ideálnom prípade) potrebná kontrola dermatológom minimálne 1x ročne, u rizikovejších pacientov (s mnohopočetnými pigmentovými névami, výskytom kožného nádoru v rodine, u pacientov s poruchou imunity alebo po transplantácii orgánov) aj častejšie. Zvýšenú pozornosť si zaslúžia všetky znamienka väčšie ako 5 milimetrov, neostro ohraničené, znamienka s nehomogénnou pigmentáciou alebo znamienka, ktorá sa nejakým spôsobom menia. Dôležité sú aj subjektívne pocity pacienta. Ak znamienko začína svrbieť, bolieť, rásť, krvácať alebo sa akýmkoľvek iným spôsobom meniť, je nutná okamžitá kontrola u dermatológa!

Pozor na hyperpigmentáciu. Ženy v menopauze, v období tzv. hormonálnej dysbalancie, rovnako ako i dievčatá, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu, majú väčšie riziko vzniku hyperpigmentácie na koži vystavenej slnečnému žiareniu (na tvári, dekolte, rukách). Preto je pre túto skupinu pacientok obzvlášť dôležitá pravidelná aplikácia prostriedkov s filtrami proti UV žiareniu, ideálne s faktorom 50+.

Zdroj: www.e-sante.fr, Foto: www.e-sante.fr

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.