Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Nepodceňujte v lete ochranu očí

Napísal dňa 24. august 2016

To, že si v lete chránime pokožku opaľovacími krémami, považuje väčšina z nás za samozrejmé. Slnečné lúče sú však veľkým rizikom aj pre naše oči – a to nielen v letných mesiacoch.

Slnečné lúče majú samozrejme blahodarný vplyv na našu psychiku a opaľovanie v zdravej miere je tiež prospešné. Oči sú však orgán, ktorému slnko škodí. Najväčším nebezpečenstvom je ultrafialové žiarenie, a to konkrétne UVA a UVB. Pokiaľ ho oči absorbujú príliš veľké množstvo, hrozí vám v tom lepšom prípade zápal spojiviek, v tom horšom vážne poškodenie rohovky, sietnice alebo očnej šošovky.

A pozor – oko si môžete spáliť úplne rovnako ako pokožku. Je to dosť bolestivá záležitosť. Stačí k nej jediný deň na pláži bez slnečných okuliarov. Ani oko sa nevyhne riziku rakoviny spôsobené slnečným žiarením, pretože dúhovka je pred prienikom UV žiarenia chránená melanínom rovnako ako pokožka. Viac sú melanómom ohrození modrookí ľudia, ktorí majú v dúhovke menej pigmentu.

Rôzni ľudia majú na svetlo rôzne citlivé oči. Niekto vydrží bez slnečných okuliarov aj na priamom slnku, iný potrebuje tmavé sklá, aj keď je pod mrakom. Platí ale, že za jasného svetla by sme si mali oči chrániť bez výnimky. Najintenzívnejšie je slnečné žiarenie najmä vtedy, keď sa odráža od okolitého prostredia. Takouto plochou sú pre neho piesočné pláže a vodné plochy ako napríklad morská hladina, nebezpečné je tiež čítať na pláži bez okuliarov knihy, kedy sa svetlo od bielych stránok odráža zblízka priamo do očí.

78888

Ako oči chrániť?

Základom sú samozrejme slnečné okuliare. Tým však nie sú myslené lacné sklá z tržnice, ktoré sa viac než na ochranu zraku zameriavajú na estetický dojem. Na slnečných okuliaroch naozaj nešetrite a kupujte ich vždy v preverenom obchode, najlepšie priamo v optike. Len tak budete mať stopercentnú záruku, že sklá obsahujú stopercentne účinný UV filter.

Väčšina ľudí nevie, že pre oči sú paradoxne škodlivejšie tmavé sklá bez UV filtra než okuliare žiadne. Prečo to tak je? Pri pohľade do slnka sa zrenice oka reflexívne zúžia a do oka tak preniká menšie množstvo svetla. Ak si nasadíte tmavé okuliare, zrenice tento reflex stratia a škodlivé UV žiarenie sa do oka dostane v rovnakej miere, ako by ste hľadeli priamo do slnka.

Starostlivo vyberajte tiež tvar okuliarov a veľkosť skiel – oko by malo byť dostatočne zakryté, a to aj zo strany. Dioptrické okuliare v sebe väčšinou majú UV filter tiež zabudovaný, overiť je to možné v akejkoľvek optike. Ak nosíte kontaktné šošovky, máte dnes už na výber aj také, ktoré majú UV filter zabudovaný. Kontaktné šošovky však chránia len rohovku, spojnica zostáva nepokrytá. Preto sú okuliare na mieste aj v tomto prípade, okrem iného tiež pre väčšie pohodlie očí na priamom slnku.

Ak sklá nenosíte, žmúrením oči dostatočne neochránite a len si tvoríte vrásky v očnom okolí. Účinok okuliarov zvýšite tiež vhodnou pokrývkou hlavy, ideálne čiapkou so šiltom alebo klobúkom so širokou krempou. Okrem slnka očiam škodí aj sucho, vietor a ďalšie vplyvy, a to nielen v lete. Pomôžte im vhodnými zvlhčovacími kvapkami.

Zdroj: www.webmd.com, Foto: www.webmd.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.