Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Čas na dieťa

Napísal dňa 16. september 2016

Ovulácia je jediné obdobie menštruačného cyklu, kedy môže žena otehotnieť.

Aby k tomu došlo, je potrebné komplexného pôsobenia a vzájomnej súhry mnohých faktorov. Najdôležitejšia je hormonálna stimulácia, na ktorej sa podieľa najmä hormón hypofýzy, tzv. folikulostimulačný hormón FSH a luteinizačný hormón LH. Ak máte pravidelný cyklus, čas ovulácie si vypočítate rýchlo. Vajíčko pricestuje do vajcovodu, kedy presne v jeho polovici čaká na spermiu. Plodné obdobie je teda v strede cyklu plus mínus dva dni. Vajíčko “umiera” rýchlo, dožíva sa len dvadsaťštyri hodín. Spermia ale dokáže v ženskom tele prežiť až dva dni. Pri pravidelnom 28-dňovom  cykle tak môžete otehotnieť dvanásty až šestnásty deň. Bohužiaľ to ale nie je tak jednoduché. Len máloktorá žena má menštruáciu dokonale pravidelnú.

Od puberty do prechodu dozrieva v tele ženy pri každej ovulácii jedno vajíčko a len výnimočne dozrievajú dve alebo tri. Tie sa uvoľňujú striedavo z ľavého a pravého vaječníka, aby čakala na oplodnenie. Počet ovulácií a tým aj možnosť, že žena otehotnie, je okolo 400 (počas plodného obdobia má žena asi 400 menštruačných cyklov). Ak sa chcete dobre pripraviť na počatie bábätka, potom je dobré poznať niektoré metódy stanovenia ovulácie.

Kalendárová metóda

Nie je príliš spoľahlivá, a to preto, že veľa žien nemá ani dva nasledujúce menštruačné cykly úplne rovnaké. Pri kolísavej dĺžke cyklu nie je ľahké odhaliť, kedy má žena najväčšiu šancu otehotnieť. Navyše pravidelné uvoľňovanie vajíčka môže narušiť ochorenie vaječníkov, nádory, cysty aj hormonálne výkyvy.

Metóda vychádza z pozorovania, že ovulácia nastáva 12-16 dní pred prvým dňom nasledujúcej menštruácie. Čím viac cyklov budete brať do úvahy, tým je metóda spoľahlivejšia. Odporúča sa najmenej šesť predchádzajúcich a po sebe nasledujúcich cyklov. Potom sa zistí, koľko dní trval najdlhší a najkratší cyklus, pričom začiatok cyklu predstavuje 1. deň menštruácie. Od najkratšieho cyklu odčítate 18 dní, od najdlhšieho 11 dní, čím sa vymedzí plodné obdobie.

89685

Ak žena plánuje tehotenstvo, ovuláciu možno veľmi presne vypočítať pomocou ultrazvuku.

Meranie teploty

Telesná teplota počas ovulácie mierne stúpa. Pohybuje sa okolo 37,1 až 37,2 stupňa Celzia. Žena si teplotu meria ráno, najlepšie bezprostredne po prebudení, vždy na rovnakom mieste, a to buď v ústach, konečníku alebo pošve. V minulosti si ženy vytvárali grafy a teplotu si denne zapisovali aj niekoľko mesiacov. Táto technika ale nemá veľkú vypovedaciu hodnotu, navyše je meranie časovo náročné a trochu nepohodlné.

Z krčka maternice sa v polovici cyklu uvoľňuje väčšie množstvo priesvitného, tiahleho hlienu. Niekedy sa ženy obávajú, že ide o netypický, škodlivý výtok. Pošvové prostredie býva kyslé, spermiám by mohlo ublížiť. Maternicové hrdlo sa preto v období ovulácie otvorí a začne produkovať zásaditý hlien. Prostredie vagíny sa tým neutralizuje a pošva môže prijať spermiu a uľahčiť jej priechod až do vajcovodu.

Približne jedna z piatich žien pociťuje počas ovulácie mierne či silnejšie bolesti brucha. Môžu trvať niekoľko minút ale aj hodín. Niektoré ženy pri ovulácii slabo krvácajú, iné nepociťujú žiadne príznaky. Najspoľahlivejšie metódy sú postavené na hormonálnom vyšetrení, konkrétne na vyšetrení hladiny progesterónu počas 21.-22. dňa cyklu.

Ovulačné testy

Ovulačné tety si môžete bežne zakúpiť v lekárni. Existujú dva typy týchto testov. Jednorázové pripomínajú tehotenský test. Vreckový mikroskop zase prezradí plodné dni kedykoľvek, sú teda určené pre neobmedzené používanie. Jednorázový test odhalí plodné dni zo vzorky moču. Zisťuje sa pri ňom prítomnosť hormónu luteín. Tento hormón sa v malom množstve vyskytuje v krvi neustále, ale jeden až dva dni pred ovuláciou sa jeho objem niekoľkonásobne zvýši. S testovaním je potrebné začať desať dní od nástupu menštruácie a pokračovať každý druhý deň po dobu 10 dní. Postup je rovnaký ako pri tehotenskom teste. Ak sa po kvapnutí moču sfarbia oba prúžky, ovulujete.

Ovulačné mikroskopy zisťujú plodnosť ženy pomocou slín alebo pošvového hlienu. Ich vzorku nanesiete na sklíčko prístroja a necháte niekoľko minút schnúť. Podľa toho, aké obrazce vytvorí, odhalíte svoje plodné dni. Počas plodných dní odobraté vzorky pripomínajú listy papradia. Dve hodiny pred testovaním by ste nemali jesť, fajčiť ani piť alkohol. Vreckový mikroskop môžete nosiť stále so sebou v kabelke, výrobcovia ho dokonca ponúkajú aj v tvare rúžu.

Anovulácia

Anovulácia znamená, že sa neuvoľní vajíčko. Príčin je mnoho – niektoré sú dané od narodenia, iné sa získajú neskôr. Môžu to byť hormonálne príčiny (poruchy funkcie štítnej žľazy, nadobličiek, nádor), mimoriadna fyzická záťaž, enormné úbytky na váhe, emočná záťaž. Niektoré poruchy ovulácie bohužiaľ sa napraviť nedajú a žena je odkázaná na darované vajíčko. Vždy je nutné vylúčiť negynekologické príčiny – napr. spomínanú poruchu štítnej žľazy. Potom sa buď ovulácia sama rozbehne, alebo je nutné ju začať hormonálnou stimuláciou.

Tehotenstvo žiada pohodu

Existuje rad faktorov, prečo pravidelne ovulujúca žena neotehotnie. Stres môže zásadne ovplyvniť ovuláciu aj sexuálnu túžbu. Stresové hormóny tiež ovplyvňujú hypotalamus, žľazu, ktorá produkuje pohlavné hormóny. Preto je dôležité naučiť sa stres kontrolovať. Môže oslabiť imunitný systém, spôsobiť žalúdočné ťažkosti a vedie aj k depresii a k ​​úzkostiam. A nič z toho nemôže žena potrebovať vo chvíli, keď sa snaží otehotnieť. Relaxácia môže tiež napomôcť otehotneniu. Niektoré ženy dokonca tvrdia, že otehotneli, až keď začali relaxovať. Skúste kurzy jogy alebo tai-chi, meditáciu, dychové cvičenia a osvedčili sa aj techniky svalovej relaxácie.

Pri každej liečbe poruchy plodnosti hrá podstatnú rolu psychika. Ľudia, ktorí túžia po dieťati, sú pod neuveriteľným tlakom a mnohokrát zabúdajú, že už sám zlý psychický stav môže šancu na rodičovstvo výrazne znížiť.

Zdroj: redakcia, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.