Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Pripravte pokožku na zimu!

Napísal dňa 14. október 2016

Starostlivosti o pleť venujeme v lete viac pozornosti ako v zime. Chyba! Pretože najväčší orgán tela potrebuje ochranu a vhodnú starostlivosť, aj keď je chladno a mráz. Avšak inú než v lete.

„Zdalo by sa, že v zime si naša pokožka oddýchne od vplyvov UV žiarenia, ktoré zapríčiňuje predčasné starnutie či rôzne alergické reakcie. Nie je to však pravda. Ostré slnko ohrozuje našu pleť nielen počas lyžovačky na horách,“ hovorí dermatovenerologička MUDr. Adriana Tomeková. Pokožke v tomto období škodí predovšetkým mráz, vietor a, paradoxne, aj vykúrené miestnosti. „Ak je vplyv mrazu dlhodobý, spôsobuje pokožke permanentný šok a môže viesť až ku kožným chorobám, ako je napríklad rosacea. Krátkodobé vystavenie pokožky vplyvom chladu môže mať, naopak, blahodarný účinok. Stimuluje krvný obeh, a tým pokožku prekrvuje a zvyšuje jej obranyschopnosť,“ vysvetľuje lekárka.

 Tuk ako esencia krásy

Keď sa povie tuk, väčšina žien v strachu spozornie. V chladnom období je však nevyhnutnou esenciou krásnej a zdravej pokožky. „Základom zimnej kozmetiky je vyvážený pomer lipidov a hydratačných zložiek,“ hovorí Eva Kučerová, zástupkyňa talianskej prírodnej bio kozmetiky Anthyllis. „Keď totiž vonkajšia teplota klesne, mazové žľazy pokožky znižujú produkciu lipidov na minimum a látková výmena začína stagnovať. Z tohto dôvodu je vhodná kozmetika obsahujúca prírodné tuky, zároveň je v zime mimoriadne dôležitá kombinácia vitamínov A, B, C a E.“

25353
Hydratačný soft krém treba vymeniť za výživný polomastný alebo mastný krém. „Odporúčam voliť krémy, ktoré obsahujú rastlinné tuky. Skvelým pomocníkom sú krémy so systémom voda v oleji, ktoré neprepúšťajú pot a teplo, pôsobia okluzívne, vo vrchných vrstvách pokožky zadržiavajú jej vlhkosť. Takto hydratujú aj citlivú pokožku. Vhodná je i termálna voda s obsahom minerálov. Určite netreba zabúdať na výživný balzam na pery. Napríklad s obsahom beta glukánu, ktorý chráni a zároveň reparuje, ak je niečo poškodené,“ hovorí kožná lekárka.

Skúsené ženy v zime vyhľadávajú kozmetiku s mandľovým, kokosovým olejom či bambuckým maslom. „Mandľový olej je silný antioxidant. Chráni pokožku a optimalizuje jej absorpčné schopnosti. Obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6 a je extrémne bohatý na vitamín E. Neupcháva póry a je vhodný pre všetky typy pokožky. Taktiež je bohatý na vitamíny, minerály a nenasýtené mastné kyseliny. Pleť upokojuje, zjemňuje a zvláčňuje. Suchú pokožku zbavuje pocitu napätia a dodáva jej potrebné výživné látky,“ hovorí Eva Kučerová. „Sheabutter (bambucké maslo) má protizápalové, zvláčňujúce a zvlhčujúce vlastnosti. Vyživuje pleť vitamínom A, E a F. Vitamíny A a E udržiavajú pokožku zdravú a bránia v tvorbe vrások. Vitamín F pokožku chráni a oživuje. Má tiež schopnosť absorbovať ultrafialové žiarenie, a preto sa používa aj ako slabší opaľovací krém.“

Mýty a fakty

Najväčším zimným mýtom v starostlivosti o pleť je predstava, že by sme nemali používať hydratačné krémy. Druhým omylom je tvrdenie, že čím väčšie množstvo krému na pokožku nanesieme, tým bude hydratovanejšia. V skutočnosti však stačí jedna primeraná vrstva. Inak hrozia škody. Napríklad, predávkovanie pleti lipidmi, ktoré tieto krémy obsahujú, spôsobuje jej zbytočné zahlcovanie odumretými bunkami kože, a tak nemá šancu žiariť a pôsobiť sviežo.

Taktiež by sme to s kozmetickými produktmi nemali preháňať. Ak máte citlivú pleť a na mnoho prípravkov reagujete alergiou, dôvodom môže byť aj kombinovanie viacerých produktov súčasne. „Je dôležité si uvedomiť, že samostatne látka nemusí spôsobovať zdravotný problém, ale pri kombinácii s inými môže vyvolať alergiu. Ide o tzv. ‚kokteilový efekt‘. Podľa istej európskej štúdie si priemerná žena na seba nanesie 6 až 12 kozmetických produktov denne, čo veľmi zvyšuje riziko kokteilového efektu,“ upozorňuje E. Kučerová. Podľa rád dermatologičky treba ráno používať mastnejšie a večer výživnejšie krémy na suchú a hydratačné na mastnejšiu pleť. Peeling odporúča maximálne raz do týždňa.

Aj v zime svieti

Posledná rada v starostlivosti o pleť v zime znie: nezabúdajme, že UV žiarenie sa neuložilo na zimný spánok. Vo vysokých nadmorských polohách je rovnako intenzívne ako v zime pri mori. „V zime odporúčam používať krémy s UV filtrom 50 a s hutnejšou textúrou, kým letu zas viac vyhovujú fluidnejšie a jemnejšie krémy,“ uzatvára dermatologička.

Zdroj: redakcia, Foto: archív

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.