Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Pasívne fajčenie poškodzuje sluch mladých ľudí

Napísal dňa 28. október 2016

Podľa najnovšieho výskumu, pôsobenie cigaretového dymu zdvojnásobuje u teenagerov nebezpečenstvo straty sluchu. Podľa odborníkov závisí poškodenie uší na dĺžke pasívneho fajčenia.

Výskumníci dospeli na základe štúdie, ktorej sa zúčastnilo 5 500 mladých ľuďoch vo veku 12 až 19 rokov, k záveru, že dym priamo poškodzuje uši. Podľa odbornej publikácie ArchivesofOtolaryngol – Head & NeckSurgery sa už v minulosti objavila súvislosť medzi pasívnym fajčením a poruchami reči.

Hoci stále nie je jasné, akým spôsobom k poškodeniu uší dochádza, experti sa domnievajú, že dym zvyšuje riziko infekcií stredného ucha. Podľa nich môže tiež narušiť jemné cievy zásobujúce sluchový orgán krvou.

6345

Spoluautor štúdie Dr. Ralph Holme hovorí: “Bolo nám známe, že normálne aktívne fajčenie vedie k strate sluchu. Nové zistenia len potvrdzujú, že deti by nemali byť cigaretovému dymu vôbec vystavené. Napriek tomu potrebujeme ešte ďalší výskum.”

Podľa štúdie trpelo 40 percent z 2800 dospievajúcich, ktorí sa jej zúčastnili a pohybovali sa v zafajčenom prostredí, ťažkosťami so sluchom. U mladých ľudí, žijúcich v čistých podmienkach, to bolo len 25 percent.

“Asi pätina postihnutých mala ťažkosti pri vnímaní vysokých a nízkych zvukov. Všeobecne možno povedať, že taká vada ovplyvňuje výsledky detí v škole a postihuje ich na celý život,” tvrdí vedúci štúdie Dr. Michael Weitzman.

Zdroj: www.wsj.com, Foto: www.pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.