Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zastavte plešatosť

Napísal dňa 10. október 2016

Vedci prišli s prevratnou novinkou, ktorej výsledky sa dostavia už za osem mesiacov.

Americkým vedcom z Yale Univerzity sa podaril experiment vytvoriť vlasy na hlave človeka, ktorý trpí alopéciou (pozn. aut. vypadávanie vlasov). Alopécia je kompletná strata vlasov na pokožke hlavy, ale postihnuté môžu byť aj obočie a riasy. Jedná sa o autoimunitné ochorenie, pri ktorom imunitný systém útočí a napáda vlastné vlasové folikuly, ktoré sa nejakým spôsobom zmenili.

Pre tento experiment, bol vybraný anonymný dobrovoľník, ktorý zaznamenal vypadávanie vlasov na základe psoriázy (lupienky). Vedci autoimunitné ochorenie potvrdili a podávali mu citrát tofacitinib, ktorý je účinný proti reumatoidnej artritíde, ako jednej z autoimunnej choroby. Po ôsmych mesiacoch sa dobrovoľníkovi obnovila vlasatá časť hlavy a fúzy. Pacientovi aplikovali 10 mg tofacitinib citrátu po dobu dvoch mesiacov a potom 20 mg denne po dobu troch mesiacov.

hairs

Zábery muža, ktorý je úplne plešatý. Ďalší záber je vyhotovený počas a posledný po absolvovaní úspešnej liečby.

Na konci experimentu sa jeho vlasy, riasy, obočie opať vytvorilo,” hovorí Dr. Brittany G.Craiglow, jeden z lekárov, ktorý sa zúčastnil na experimente. Podľa odborníkov, liečba zastavila útok choroby na folikuly, ktorým sa umožnil opätovný rast.

Zdroj: medisite.fr, Foto: medisite.fr, sxc.hu

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.