Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Cisársky rez nie je pohodlným pôrodom

Napísal dňa 7. november 2016

Niektoré ženy sa toľko boja bolesti pri pôrode, že lekárov žiadajú o cisársky rez. Zvlášť v privátnych zariadeniach vychádzajú pacientkám všemožne v ústrety, o čom svedčí väčší počet pôrodov cisárskym rezom.

Nie je to dobre, veď sa jedná o operačný zákrok, pre ktorý musí byť aj dôvod. A tým rozhodne nie je strach. Dnes je frekvencia cisárskeho rezu v  dosť vysoká – okolo 18 percent zo všetkých pôrodov.

Pôrod cisárskym rezom je nutné urobiť, keď hrozí ohrozenie života matky a plodu. napr. pri nepomere veľkosti hlavičky a šírky panvy ženy, jazvách na maternici, uloženie plodu v netypickej polohe atď. Cisársky rez môže byť plánovaný, niekedy je potrebné k nemu pristúpiť až v priebehu vedenia pôrodu. Je to zákrok bezpečný, ktorý má napomôcť úspešnému ukončeniu tehotenstva. Cena cisárskeho rezu, teda operácie, je podstatne vyššia ako pôrodu spontánneho. A ak je operácia navyše spojená s komplikáciami, vyšplhá sa veľmi vysoko.

Priebeh operácie

Cisársky rez sa od iných operácií líši hlavne tým, že bábätko musí dostať čo najmenší diel narkózy. Preto sa všetky prípravy (to platí pre plánovaný aj akútny cisársky rez) musia urobiť ešte predtým, než mamička zaspí. Pre ostatné operácie sa pacient uspí a až potom pripraví na výkon. Medzi základné prípravy patria:

Zacievkovanie. Močový mechúr totiž prekrýva časť maternice a musí byť úplne prázdny. Potretie bruška dezinfekciou. Žene sa natiera veľká plocha – od pŕs až po kolená – preto je nutné na príjme zoznámiť sestričky s akoukoľvek predchádzajúcou alergickou reakciou po dezinfekcii. Príprava operačného poľa. Mamička sa zakryje rúškami. Až potom sa pristupuje k narkóze.

365

Deň D

U plánovaného cisárskeho rezu mamička v určený deň nastúpi do pôrodnice. Žena príde ráno nalačno. Pár dní vopred by si s ňou mal pohovoriť anestéziológ a preberie s ňou, aký spôsob anestézie by rada zvolila. Všeobecne platí, že pre akútne aj plánované výkony je k dispozícii anestéza celková. Ďalšou možnosťou je epidurálna anestéza, ktorá je vhodnou metódou u plánovaných výkonov. Určitou nevýhodou je to, že sa aplikuje pomocou hadičky do chrbtice a musí sa zhruba 20 minút počkať, než začne pôsobiť, takže ju nemožno využiť u akútnych situácií. Obrovskou výhodou ale je, že môže tlmiť bolesť aj pooperačne do rovnakej hadičky, do ktorej sa aplikovali anestetiká, takže prvých asi 12 hodín po operácii je pre mamičku zaistené tlmenie bolesti, čo umožňuje rýchlejšiu rekonvalescenciu a kontakt s bábätkom. Pri tejto anestézii je tiež možné mamičke dopriať istý nadštandard, že po vybratí bábätka z bruška si ho priloží k prsníku, prezrie si ho a potom jej anestéziológ podá narkózu, aby ľahko zaspala na dobu, kedy sa rana zašije. To totiž trvá rôzne dlho, podľa toho, či sa jedná o prvý alebo opakovaný cisársky rez. Pri odchode z operačnej sály sú rodičky vždy pri vedomí.

Cisársky rez sa väčšinou začína vodorovným rezom v dĺžke desať až pätnásť centimetrov nad líniou rastu ochlpenia. Potom sa najčastejšie pozdĺžne otvorí maternica a vyjme sa dieťa aj s celou placentou. Potom sa maternica aj brušná stena zašije. Celá operácia trvá 25 až 40 minút a dnes už je veľmi šetrná. Po zákroku zostane na podbrušku približne desaťcentimetrová jazva, ktorá časom vybledne. Ideálne je, keď chirurg zašije ranu takzvaným kožným stehom. Po polroku vyzerá skutočne ako tenká čiara.

Rýchlo na sálu

Keď sa bábätku pri pôrode prestane dariť, potom už ide všetko veľmi rýchlo. V tú chvíľu sa rodičom vysvetlí, že niet inej cesty, a tím pohotovo pripraví sálu aj rodičku k operácii. Otecko počká na chodbe, a keď je bábätko v poriadku, môže už asistovať pri prvom ošetrení (váženie, meranie), môže si potomka pochovať, všetko zdokumentovať. Neustále sa sleduje stav bábätka v brušku. Jeden zo spôsobov je, že sa na tváričku bábätka ešte v brušku priloží čidlo a monitor sníma množstvo kyslíka v tvárovej časti. Tento spôsob vyšetrenia sa volá oximetria. Do bruška sa v prípade potreby zavádza aj špeciálny vnútorný monitor spojený s počítačom, ktorý napíše všetky údaje o stave bábätká i jeho EKG.

Sledovanie bábätka je nesmierne dôležité. Niekedy sa môže stať, že sa plodu v maternici prestane dariť, a hrozí hypoxia – nedostatok kyslíka. Akútna hypoxia netrvá príliš dlho (niekoľko minút) a bábätko je schopné sa dočasne z vlastných zásob s nedostatkom kyslíka vyrovnať. Chronická hypoxia je veľmi nebezpečná. Keď plod nemá dosť kyslíka počas celého pôrodu alebo napríklad týždeň pred pôrodom, má dieťa v živote závažné zdravotné problémy, žiadna mamička ale tento stav nemôže ovplyvniť. Preto sa plody v brušku posledné týždne pred pôrodom často monitorujú, aby bolo isté, že je dieťa v poriadku. Záznam, ktorý má výpovednú hodnotu, musí byť dostatočne dlhý. Dá sa znížiť riziko na minimum, prípadne včas pristúpiť k pôrodu.

Dôvody na operáciu

Na vykonanie cisárskeho rezu sa lekári rozhodnú vtedy, ak by normálny pôrod predstavoval riziko pre matku alebo plod. To je napr. v prípadoch rôznych ochorení tehotných (napr. choroby srdca, astma, ochorenia čriev). V týchto prípadoch sa lekári pre cisársky rez rozhodnú už v priebehu tehotenstva a mamička je o tom dopredu informovaná. Predtým bola hlavnou indikáciou zúžená panva, dnes je indikácií k cisárskemu rezu ďaleko viac:

Hlavnou podmienkou je, že hlavička alebo iná veľká časť plodu nesmie byť v panve.
Nepravidelnosti a patologické polohy plodu (šikmá a priečna poloha).
Často sa vykonáva pri viacpočetnom pôrode, najmä pokiaľ hrozia komplikácie.

Cisársky rez môže byť odporúčaný ženám okolo štyridsiatky, ktoré rodia po prvýkrát a ktoré okrem veku spĺňajú aj ďalšie predpoklady.
Dôvodom sú aj choroby alebo problémy, ktoré vznikli počas tehotenstva (preeklampsia, eklampsia, závažné očné vady – nezáleží na počte dioptrií, ale na tom, či sú už v dôsledku napríklad krátkozrakosti viditeľné zmeny na očnom pozadí).

Ak má matka vážne choré srdce a nemôže podstúpiť námahu, ktorú prirodzený pôrod predstavuje. Lekári môžu odporučiť  cisársky rez aj ženám s epilepsiou alebo cukrovkou. Nesmieme zabudnúť na situácie, ku ktorým dôjde pri pôrode (akútne ohrozenie plodu kyslíkom, anomálne naliehanie plodu, nepomer medzi plodom a panvou, porucha činnosti maternice atď.)

Pre a proti cisárskeho rezu je:

Znížená úmrtnosť dojčiat a menšie riziko poškodenia zdravia dieťaťa počas pôrodu.
Žena nemá neskoršie problémy s inkontinenciou a žiadne poškodenie panvového dna.
Ak vás jazva nebolí, môžete sa milovať už približne po mesiaci. Výhodou je, že vaša vagína nebude pôrodom roztiahnutá, a tak budete mať zo sexu možno väčší zážitok ako ženy, ktoré rodili prirodzene.

Nevýhodou je najmä:

Menej uspokojivý zážitok ako pri prirodzenom pôrode. Mamička príde o neopakovateľný zážitok, kedy si sama “vytlačí” vytúžené dieťa.
Možné pooperačné následky, problémy počas narkózy, krvácanie alebo infekcie.
Po cisárskom reze sa môžu vyskytnúť niektoré špecifické komplikácie, ako sú teploty, zápaly močových ciest a maternice (tie sa spoznajú väčšinou už v pôrodnici), lieči sa antibiotikami.
Zvýšené riziko komplikácií pri nasledujúcich pôrodoch.

Ak uvažujete o ďalšom tehotenstve, je najlepšie poradiť sa s lekárom. Nemalo by to však byť skôr ako za pol roka, lepšie až o rok. To je zhruba doba, za ktorú sa jazva po operácii zahojí.

Zdroj: redakcia, Foto: redakcia

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.