Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Masáž je vhodná aj v zime

Napísal dňa 13. december 2016

Masáž je vynikajúci prostriedok na odstránenie bolesti, vyvolanie dobrej nálady, pohody, povzbudenie energie a zotavenie svalstva práve aj v zimných mesiacoch. Osviežuje telo aj myseľ a je možné si tak vďaka nej nielen efektívne oddýchnuť, ale tiež dosiahnuť o poznanie vyššiu výkonnosti počas dňa.

Prinášame vám prehľad masáží a ich vplyvov:

Viac aj na www.masirujem.sk

Klasická masáž

Klasická masáž je v našich končinách najviac využívaná. Týmto druhom masáže je možné veľmi účinne uvoľniť svalové napätie a stuhnutosť, odstrániť bolesť v stuhnutých svalových partiách či prípadné tŕpnutie v rukách alebo v nohách. Masáž je tiež vhodná na predchádzanie blokád chrbtice (,,seknutiu“) a svalových kŕčov. Masážou sa dajú postupne na viackrát rozrušovať lokálne zatvrdliny – spazmy alebo myogelózy, ktoré bývajú častokrát bolestivé. Môžu sa nachádzať na rôznych častiach tela, obvyklé sú na chrbte medzi lopatkami. Spazmy vznikajú opakovaným častým napínaním svalov, buď ako následok prenášania psychického napätia (stresu) do svalov, najčastejšie chrbta, alebo preťažovaním konkrétnych svalových partií pri športe. Masírovaním sa spazma uvoľňuje a usadeniny sa vyplavujú cez krvný a miazgový obeh a následne vylučovací obeh von z tela. Mechanickým pôsobením masáže na kožu, podkožie a svalstvo sa krvný a miazgový obeh zrýchľuje, a tým aj vyplavovanie odpadových látok.

Tento druh masáže napomáha udržiavať pružnosť šliah a pohyblivosť kĺbov, ako aj naťahovať skrátené svaly a spevňovať ochabnuté, čo ocenia najmä ľudia s obmedzenou pohyblivosťou (napr. po úraze alebo trvalo ležiaci na predchádzanie preležanín).

Klasická masáž odstraňuje nielen fyzické problémy a nepohodu, ale aj psychickú únavu, nahromadený stres a napätie. Okrem terapeutických a zdravotne preventívnych účinkov má teda do značnej miery účinok relaxačný. Vhodne zvolené prírodné éterické oleje – klasická masáž doplnená aromaterapiou – účinky masáže ešte zvyšujú.

465465
Športová (klasická) masáž

Športová masáž vychádza z hmatov klasickej masáže. Na rozdiel od klasickej masáže, ktorá sa chápe najmä v zmysle relaxačnej (oddychovej) alebo terapeutickej (liečebnej), sa v rámci športových masáží často využíva nabudzujúca (dráždivá) masáž.

Nabudzujúca športová masáž sa využíva na prípravu športovca pred športovým výkonom. Uplatňujú sa v nej hmaty, ktoré dráždia nervovú sústavu, ako sú tepanie, trasenie, chvenie. Intenzita masáže je vyššia ako pri relaxačnej, hmaty sa rýchlo striedajú, masíruje sa na kratšej ploche, nielen dostredivo smerom ku srdcu, ako pri relaxačných masážach, ale aj v opačnom smere, odstredivo. Masážou sa svaly zahrievajú, čím sa predchádza ich poškodeniu pri výkone.

Relaxačná športová masáž odstraňuje únavu a obnovuje výkonnosť športovca. Realizuje sa buď lokálne v krátkom čase po výkone alebo v prípade ukončeného výkonu pri výraznejšej celkovej únave na druhý deň. Masážou je možné predísť usádzaniu kyseliny mliečnej v svaloch alebo urýchliť jej vylučovanie. Tá sa často hromadí vo svaloch po námahavom športovom výkone a spôsobuje bolesti svalov, tzv., “svalovicu”.

U ľudí, ktorí športujú, sa lokálne zatvrdliny – spazmy (myogelózy), vyskytujú na namáhaných a preťažovaných partiách v závislosti od druhu športu napr. u futbalistov v svaloch dolných končatín, u volejbalistov v svaloch trupu a ramien. Správne vedenou a vo vhodnom čase vykonanou masážou je možné nielen spazmy v namáhaných svaloch rozrušovať, ale im aj predchádzať.

Keďže športová masáž je vo svojej podstate klasická, má rovnaké pozitívne účinky na organizmus. Vhodná je kombinácia športovej masáže a bankovania spaziem.

54345

Bankovanie

Bankovacia masáž (bankovanie) je päťtisíc rokov stará metóda pochádzajúca z tradičnej čínskej medicíny a pre svoju účinnosť sa rozšírila mnohých krajín. Spočiatku sa na bankovanie – vytváranie podtlaku na konkrétnych častiach tela, používali zvieracie rohy.

Bankovanie sa prevádza prikladaním baniek (pohárikov), ktoré bývajú najčastejšie zo skla prípadne plastu, na príslušné časti tela. Podtlak, ktorým sa banka prisaje, vzniká v sklenených bankách vložením plamienka na krátku chvíľu do banky, čím sa odstráni kyslík a vytvorí vákuum. Iný systém vytvárania podtlaku je cez odsatie vzduchu z banky vákuovou pumpou. V plastových bankách sa vytvorí vákuum stlačením banky pred priložením. Priložená banka vďaka podtlaku vyvolá ťah v hlboko uloženom svalovom tkanive, čím ho dokáže účinne uvoľniť. Vyvolaný ťah prispieva k stimulácii krvného a lymfatického systému aj v hlbšie uložených tkanivách. Lokálne vedie k rýchlejšiemu a a účinnejšiemu odstraňovaniu nahromadených odpadových a látok a k urýchleniu metabolizmu kožných a podkožných buniek. Uvoľňujú sa vyústenia potných a mazových žliaz. Bankovanie je účinné nielen týmto priamym spôsobom na priložené miesto, ale aj priložením banky na iné miesto ako je problémové, tak je možné pozitívne vplývať napr. na vnútorné orgány. Vtedy podtlak v banke pôsobí cez krvný obeh ako silný podnet na aktivizáciu samoliečiteľských schopností organizmu

Bankovaním je možné najefektívnejšie rozrušiť lokálne zatvrdliny – spazmy (myogelózy), ktoré bývajú častokrát bolestivé. Môžu sa nachádzať na rôznych častiach tela, najčastejšie na chrbte medzi lopatkami, u športovcom v namáhaných partiách, najčastejšie na stehnách a lýtkach. Spazmy vznikajú opakovaným a častým napínaním svalov, buď ako následok prenášanía psychického napätia (stresu) do svalov, najčastejšie chrbta, alebo preťažovaním konkrétnych svalových partií pri športe. Zatvrdnutie napínaného miesta v svale sa zvýši v dôsledku usadzovanía odpadových látok v mieste spazmy. Ťah vyvolaný priloženou bankou spazmu uvoľňuje, usadeniny sa vyplavujú cez krvný a miazgový obeh a následne vylučovací obeh von z tela. Týmto spôsobom je tiež možné vďaka bankovaniu navrátiť funkčnosť kĺbom, ktorých obmedzenosť pohybu spôsobovala dlhodobá stuhnutosť a nahromadené usadeniny. Bankovanie je takisto výborná pomocná metóda pri reumatizme, bolestiach hlavy, nespavosti, ako aj pri tráviacich problémoch, chorobách dýchacích a močových ciest, pohlavných orgánov, účinné je najmä v prípade zápalových ochorení.

Chybičkou krásy pri bankovaní je, že podtlak v banke vysaje krv z kapilár pod kožu a spôsobí vznik neboľavých podkožných modrín (podobných ako tie, ktoré sa ľudovo nazývajú “cucflek”). Aj keď bankované miesto v deň bankovania môže vyzerať nepekne flakato, hematómy do 3-5 dní, podľa typu pokožky, úplne zmiznú, v zriedkavých prípadoch sa vôbec nevytvoria. Vstrebávaniu hematómov napomáha jemné masírovanie najlepšie nahriatym uterákom.

654654
Aromamasáž

Aromaterapeutická masáž (aromamasáž) je veľmi starobylá metóda liečenia vôňou, vychádzajúca z dávneho poznania účinkov rastlinných éterických olejov na pozitívne ovplyvňovanie fyzického a psychického stavu.

Je to veľmi príjemná relaxačná masáž, pri ktorej sú jemné masážne techniky klasickej masáže dopĺňané vonnými olejmi, ktoré sa dostávajú do tela ich vmasírovaním do pokožky a vdychovaním vôní uvoľňovaných pri masírovaní, a tiež prostredníctvom aromalampy.

Vybrané éterické oleje riedené v rastlinnom nosnom oleji ľahko prenikajú pokožkou do organizmu, kde upravujú činnosť nervového systému, znižujú napätie, harmonizujú vnútrorné orgány, pôsobia protizápalovo, podporujú imunitu. Pomáhajú pri astme, tráviacich problémoch, neurózach, migrénach, nespavosti. Účinky liečby vôňou sú znásobené účinkami klasickej masáže, ktorá pri aromamasáži využiva jemnejší tlak na dosiahnutie maximálneho relaxačného a harmonizujúceho účinku.

35333
Reflexná masáž nôh

Ide o diagnostickú, preventívnu a liečebnú metódu, ktorá je stará niekoľko tisíc rokov pochádzajúca pravdepodobne z Číny.

Podstatou tejto metódy je, že na určitých miestach tela sa vyskytujú reflexné body (plôšky), ktoré korenšponduujú s inými orgánmi a časťami tela. Na masáž reflexných zón sa využívajú predovšetkým chodidlá, ale aj ruky, uši, šija, chrbát, či panva. Každý orgán v tele má príslušný reflexný bod na chodidle, ruke atď. Masér tlakom palca na tieto body vplýva aj na hlboko uložené vnútorné orgány či vzdialené miesta, ako sú obličky, pečeň, žalúdok či jednotlivé časti chrbtice.

Tlak na reflexné plôšky chodidiel sa obnovuje tok energie v zodpovedajúcom orgáne, uvoľnuje sa napätie, upravuje sa prekrvenie, orgán sa stimuluje k lepšej činnosti. Reflexná masáž je vhodná nielen na liečbu a prevenciu ako iné druhy masáží, ale aj na diagnostiku disfunkcie orgánu, o ktorej ešte klient nevie, pretože je napr. v počiatočnom štádiu alebo sa prejavuje problémami v nejakom inom orgáne, napr. bolesti kĺbov môžu mať pôvod v oslabení obličiek. Problémové orgány je možné zistiť tak, ze pri tlaku na zodpovedujúcu reflexnú plôšku klient pociťuje bolesť. Preto je pri reflexnej masáži potrebné, aby masér vedel, či pri tlaku na reflexný bod klient cíti bolesť alebo nie. Intenzita bolesti závisí nielen od tlaku, ktorý masér na plôšku vyvíja, ale tiež od závažnosti disfunkcie orgánu. Opakovaným masírovaním reflexného bodu sa odbúravajú energetické blokády v tele, stimuluje sa problémový orgán k správnej činnosti a bolestivosť masírovaného miesta klesá. Úplnú nebolestivosť reflexného miesta a tým uzdravenie príslušného orgánu nie je možné dosiahnuť na prvý krát, masáž je potrebné v častých intervaloch opakovať, zvlášť keď je počiatočná bolesť veľká a signalizuje hlbší problém.

Bezprostredné reakcie organizmu na tento druh masáže býva dvojitý: buď je človek po masáži plný energie, to je zvlášť vtedy, keď masáž bola nebolestivá a poslúžila na prevenciu alebo naopak, ,,vyšťavený“, čo znamená, že orgány sa začali regenerovať, čo pohltilo množstvo energie. Reakcie po reflexnej masáži v tomto prípade môžu byť aj mierne zvýšená teplota či nevoľnosť.

Reflexná terapia je účinná pri bolestiach hlavy vrátane migrén, poruchách spánku, trávenia, pri bolestiach s krčnou a bedrovou chrbticou, pri neplodnosti, pri bolestiach kĺbov (artróze), k urýchleniu hojenia rán, ale tiež pri autoimunitných ochoreniach ako sú astma či alergia.

55656
Antimigrenózna masáž

Antimigrenózna masáž je hlboko relaxačná masáž tváre, hlavy a krku s ľahkou mobilizáciou chrbtice. Masér prstami stláča, hladí a hnieti akupresúrne body ležiace na energetických meridiánových dráhach a dochádza tak k odstráneniu blokád, ktoré bránia prúdeniu energie. Uvoľňuje tiež mimické a šijové svalstvo.

Masáž je možné vykonávať preventívne medzi záchvatmi migrény, ktoré sa vplyvom pravidelných masáží zmierňujú, stávajú sa zriedkavejšie. Takisto je ňou možné predísť záchvatu v prípravnej fáze migrény, ktorá sa ohlasuje rôznymi signálmi, ako sú mierne bolesti hlavy, záblesky pred očami, svetloplachosť, neostré videnie, zmeny nálad, nechutenstvo atď.a iné. Masáž okrem migrén pomáha odstraňovať dlhodobé alebo časté bolenie hlavy

Zdroj: masirujem.sk, Foto: masirujem.sk