Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie

Napísal dňa 15. december 2016

Prinieslo zrušenie poplatkov za prednostné vyšetrenie výhody pre pacientov? Takmer polovica ľudí si myslí, že po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenie ľudia platia rovnako, či viac.

Podľa zistení spoločnosti GfK, je každá desiata návšteva lekára zbytočná a dokonca pri návšteve pediatra je to už každá piata návšteva. Ľudia sú ochotní si zaplatiť za prednostné vyšetrenie, t.j. za konkrétny termín u lekára, ale aj za návštevu lekára doma, či rýchlu diagnostiku v ambulancii.

Podľa odhadov lekárov je priemerne 11 percent návštev lekára zbytočných, resp. nemá medicínske opodstatnenie. Vo vyššej miere to platí u všeobecných lekárov (kde je to až 16 percent) a pediatrov, ktorí odhadujú, že až 20 percent návštev u nich je zbytočných.

 

Viac ako polovica lekárov súhlasí s tým, že zavedenie symbolického poplatku jedno euro za každé vyšetrenie by tak znížilo počet zbytočných návštev pacientov. Na druhej strane však každý štvrtý lekár s týmto tvrdením rozhodne nesúhlasí. U verejnosti je vnímanie zavedenia tohto symbolického poplatku dosť rozporuplné, kde na jednej strane je silný nesúhlas u 37 percent občanov a na druhej takmer polovica s ním súhlasí.

161213_gfl_ts_prieskum_o_vnimani_poplatkov_v_zdravotnictve_infographic_skfin

Poplatok za prednostné objednanie – áno či nie?

Vyše dve tretiny lekárov súhlasia s tým, že zavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie by zlepšilo disciplínu pacientov v oblasti dodržiavania termínov a väčšina lekárov so zavedením tohto poplatku súhlasí.

Takmer polovica ľudí si myslí, že po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenie ľudia platia rovnako, resp. viac.  Až 28 percent ľudí sa k tomu nevie vyjadriť. Približne každý druhý človek je ochotný priplatiť si
za konkrétny termín u všeobecného, resp. detského lekára. Priemerná suma, ktorú sú ochotní si títo ľudia priplatiť, je 7,50 EUR, resp. 7,80 EUR (u detského lekára).

U špecializovaného lekára je ochotných si priplatiť viac ľudí. Približne dve tretiny ľudí sú ochotné si priplatiť za konkrétny alebo prednostný termín u špecialistu. V priemere sú títo ľudia ochotní si priplatiť 9,70 EUR
(za konkrétny) a 14,60 EUR (za prednostný termín). Čo sa týka nadštandardných služieb, najvyššiu ochotu priplatiť si prejavili ľudia za návštevy lekára doma, za nočný pohotovostný výjazd a za rýchlu diagnostiku v ambulancii.

Zdroj: GfK.sk

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.