Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Chrápanie a trendy v chirurgickej liečbe

Napísal dňa 21. január 2017

Milióny ľudí v noci chrápu  a nemusí  to byť len prejav  hlbokého spánku.

Chrápe  asi 2/3 populácie. Muži   7-10x častejšie než ženy. Do   menopauzy ženskú populáciu chránia  estrogény , ktoré majú pozitívny  vplyv na napätie svalstva  horných dýchacích ciest.

Lenže chrápanie nemusí byť len  nepríjemným problémom pre vedľa    spiaceho partnera. Môže znamenať aj vážne   ohrozenie zdravia – ide  o tzv. sleep apnoe syndrom – zastavu dýchania v spánku. Spánkovými  poruchami trpí až 4-5% populácie.

Diagnostika

Diagnostika  chrápania nie je zložitá. Tento problém si uvedomujeme sami, prípadne nás na neho upozorní  partner.

Pri diagnostike chrápania je  vždy  potrebné  realizovať  ORL vyšetrenie ! Tu sa môžu diagnostikovať  tieto možné prekážky v horných dýchacích cestách : Nos: deformity nosovej  priehradky, nosové polypy,  chronická  nádcha ,Nosohltan: zväčšená nosohltanová mandľa.  Ďalšie príčiny  chrápania v ORL oblasti: Znížený svalový tonus jazyka ,zväčšené podnebné mandle, predlžené mäkké podnebie, predlžený čapík, vysoké podnebie – u žien.

Cieľom chirurgickej liečby  je  odstránenie anatomických prekážok prúdenia vzduchu v horných dýchacích cestách  a vystuženie tkanív v tejto oblasti  pomocou  operačnej techniky RFITT- rádiofrekvenčná indukovaná  termoterápia . Je to nová  operačná technika, ktorá využíva minimálne invazívny prístup.

sleeping

RAUPP  je miniinvazívna metóda  liečby chrápania. Skratka prevzatá  z angl.-Radiofrequency Assisted Uvulo-Palato-Plasty – t.j. rádiofrekvenčne asistovaná uvulopalatoplastika-plastika mäkkého podnebia . História RFITT  je veľmi mladá. RFITT bola   prvý krát   len pokusne použitá v roku  1997 – pri terapii chrápania.  V roku  2003 prvý  referoval Seeger a bola to pilotná štúdia  pod názvom: RFITT of turbinate  hypertrophy. O rok neskôr, v roku  2004  v Belgicku  bolo zorganizované sympózium o RFITT a tu sa po  prvý krát referovalo  o liečbe    chrápania.

V oblasti medicíny má   táto technika široké použitie nielen v ORL odbore, ale aj  urológii, oftalmológii, cievna chirurgii a chirurgii brucha. Na pracovisku ORL odd. v Trebišove sme zaviedli túto  operačnú techniku   v roku 2007.
Princípom   RFITT je vytvorenie cielených podslizničných tepelných lézii v tkanive pomocou bipolárnej elektródy s následným jazvením, ktoré spôsobuje redukciu objemu a vystuženie ošetrenej oblasti.

Veľkou výhodou  RFITT je, že elektrický prúd tečie len v okolí elektródy , tým je zabezpečená  nemožnosť ,prepálenia tkaniva “.  V operačnej rane sa  tkanivo  zahrieva len  na 60-75 st.C. Výsledkom je  jemné ošetrenie tkanív.  Povrchy   tkanív sú nedotknuté terapiu, preto pacienti po výkone netrpia  bolesťou.   Automatická detekcia ukončenia procesu  zaručuje  vysokú bezpečnosť pri operačnom výkone.

Počas  obdobia od roku 2007 realizovali  viac ako 2000 operačných výkonov touto technikou. Môžeme konštatovať, že RAUPP je minimálne invazívna operačná metóda, menej bolestivá oproti  bežným technikám,  operačná rana sa rýchlo hojí, pacienti sú len krátkodobo práceneschopní. Táto technika predstavuje moderný trend v liečbe chrápania,  postupne si určite nájde miesto v každodennej ORL praxi aj na Slovensku.

Zdroj: SvetZdravia.com, MUDr.Ľudmila Vasilková, primárka ORL JZS Trebišov

Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.