Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Preventívna kontrola očí sa vypláca

Napísal dňa 10. marec 2017

Tak ako ľudia zo zvyku navštevujú preventívne lekárske prehliadky či už u gynekológa, zubného lekára alebo praktického lekára, mali by myslieť aj na očnú preventívnu prehliadku.

Keďže oči máme len jedny a treba o ne dbať, ideálne je ju absolvovať minimálne raz za dva roky pri osobách do 40 rokov a podrobiť sa očnému vyšetreniu, aj keď okuliare nepotrebujete alebo ich nenosíte. To isté platí aj keď sami máte pocit, že sa vám zrak nijako nezhoršuje. Oči totiž prezradia mnohé o zdraví a zdravotnom stave.

Vedeli ste, že až 80 percent slovenskej populácie trpí dioptrickými očnými chybami: krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom a presbyopiou (okuliare na čítanie)?

Pacienti na vyšetrenie očí pritom často zabúdajú alebo mu neprikladajú veľký význam. To však môže mať v tom najhoršom prípade za následok trvalé poškodenie videnia, prípadne iné onemocnenia. Medzi častými sa objavujú ochorenie sietnice oka či zelený zákal – glaukóm. V istých prípadoch sa dá zistiť z oka i choroba kĺbov, pľúc či skleróza multiplex.

527

Kedy je najvyšší čas

Okrem iných je možné zistiť aj predispozície na cukrovku, keďže ako prvé u ľudí s diabetesom začnú problémy videnia. To býva vo väčšine prípadov aj jedným z prvých signálov Basedowej choroby, čo je inými slovami ochorenie štítnej žľazy. Tiež zmena na cieve očného pozadia môže byť signálom pre vyšší krvný tlak, alebo neurologické choroby. Najmä osoby staršie ako 40 rokov by mali dvojnásobne o svoj zrak dbať, nakoľko prvé náznaky onemocnenia sa začnú prejavovať práve v tomto veku.

Klasické odborné vyšetrenie zraku a prehliadka nie je pritom žiadnym žrútom času. Počas nej zvyčajne absolvujete meranie refrakcie, zmeranie zorného poľa, vyšetrenie a diagnostiku chorôb predného a zadného očného segmentu, vyšetrenie ostrosti zraku a zmeranie vnútroočného tlaku, čo je prevencia glaukómu, teda zeleného zákalu.

V mnohom, ako dobrá prevencia, pomáha aj samovyšetrenie, ktoré by ste si mali urobiť minimálne raz za dva týždne a podľa zistení usúdiť, či vidíte rovnako dobre ako pri tom poslednom. Aj drobné zmeny môžu byť dobrým dôvodom pre návštevu očnej ambulancie.

Častými príznakmi začínajúcej zrakovej poruchy sú zdvojené videnie a nižšia ostrosť videnia, bolesť hlavy alebo i trvalé sucho v očiach či pocit pichania až rezania v oku.

Výhody očného vyšetrenia

veni-vidi-klinika-ocnej-mikrochirurgie-008

Aj na Slovensku máme pritom zariadenia venujúce sa problematike na profesionálnej úrovni. Jednou z najkomplexnejších kliník je napríklad očná ambulancia Bratislava. Skoré rozpoznanie a liečba poruchy zraku sú dôležité pre každého človeka vo všetkých vekových kategóriách.

Mladí ľudia potrebujú zdravé oči tak, ako aj starší. Očné vyšetrenie Bratislava pomáha odhaliť včasné štádiá akéhokoľvek ochorenia súvisiaceho so zrakom. S narastajúcim vekom je dobrý zrak zásadný pre nezávislosť a zníženie rizika nehôd.

Zdroj: www.veni-vidi.sk/, Foto: www.veni-vidi.sk, archív WZ

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.