Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Prsné tkanivo starne skôr ako zvyšok tela

Napísal dňa 4. máj 2017

Výsledky niektorých štúdií človeku na radosti nepridajú. Rozhodne ženy nepoteší výsledok výskumu kalifornských genetikov, ktorí sa zaoberali tým, čo mnohé dámy počas života musia na sebe pozorovať.

Prsné tkanivo starne rýchlejšie ako zvyšok tela, takže aj na relatívne pevnom tele ženy stredného veku môžu byť prsiami ovisnutej a vráskavej. Hoci inde moc vrások dotyčná nemá. Podľa kalifornských vedcov za to môže naša genetická výbava, podľa ktorej biologické hodiny v poprsí tikajú rýchlejšie ako vo zvyšku tela.

„Zdravé prsné tkanivo je asi o tri až päť rokov staršie ako zvyšok tela,” tvrdí profesor genetiky Steve Horvath z University of California v Los Angeles.

woman-466130_1280

Zaoberá sa roky výskumom molekulárne biologického procesu zvaného metylácia, ktorá mení DNA a spôsobuje starnutie dedičnej informácie. Počas štúdií trvajúcich 40 rokov rôznych typov tkanív a buniek potom dokázal popísať biologické hodiny založené na tom, ako miera metylácie DNA odráža vplyv veku od vnútromaternicového vývoja po starobu.

„Keď má navyše žena rakovinu prsníka, zdravé tkanivo vedľa nádoru je v priemere o dvanásť rokov staršie než tkanivo vo zvyšku tela,” tvrdí profesor Horvath.

Biologické hodiny v ľudskom tele pritom neodbíjajú stále rovnakou rýchlosťou. „Odbíjajú oveľa rýchlejšie, keď sa narodíme a vyrastáme od raného detstva do puberty, potom sa spomalia na konštantnú rýchlosť, zhruba okolo dvadsiateho roku života,” uzatvára lekár.

Zdroj: medicalnewstoday.com, Foto: Pixabay.com