Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako si na dovolenke chrániť žalúdok

Napísal dňa 12. jún 2017

Ako sa chrániť a čo robiť, keď to na vás „príde“?

Stráviť dovolenku s nepríjemnými žalúdočnými kŕčmi a neustálym behaním na toaletu či v horšom prípade skončiť s črevnou nákazou na pohotovosti, je to posledné, čo by sme si želali. Toto riziko by sme však nemali v žiadnom prípade podceňovať. Najmä, ak plánujeme dovolenkovať v exotickejších destináciách, v prostredí, na ktoré nie sme zvyknutí. Ako sa chrániť a čo robiť, keď to na vás „príde“?

Spúšťačom problémov tráviaceho ústrojenstva v cudzej krajine sú vo väčšine prípadov nákazy, ktoré majú súvis s miestnymi hygienickými podmienkami. Ide predovšetkým o hygienu vody a spôsob, akým sú dopestované, skladované, predávané a pripravované potraviny, ktoré pritom vôbec nemusia javiť známky nákazy. Najtypickejším prejavom črevných infekcií je hnačka,“ vysvetľuje MUDr. Alžbeta Béderová, CSc., vedúca odboru podpory zdravia na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva v Bratislave.

shutterstock_159281780

Na čo si dať pozor

Vo väčšine krajín subtropického pásma sa neodporúča v žiadnom prípade piť vodu z vodovodu. Hlavou zásadou je piť len balené, hygienicky uzavreté vody a minerálky. Veľký pozor si treba dať aj na ľad v nápojoch. Z jedál by ste mali byť vo všetkých prímorských krajinách opatrní najmä pri rybáchmorských živočíchoch. Tie si treba vyberať vždy čerstvé a počkať na ich dostatočnú tepelnú úpravu.V exotických krajinách, akými sú napríklad Egypt, Tunisko či Turecko, je veľkým rizikom aj konzumáciu akéhokoľvek tepelne nedostatočne upraveného mäsa, vajec a listovej zeleniny,“ hovorí MUDr. Alžbeta Béderová. Ovocie sa odporúča jesť iba také, ktoré sa dá ošúpať. Veľmi vhodné sú citrusové plody, pretože kyslým prostredím bránia prežívaniu mnohých mikroorganizmov.

Okamžitá pomoc pri akútnych problémoch

Ak vám aj napriek opatrnosti a prevencii predsa len náhle znepríjemní dovolenku hnačka, bolesti žalúdka či nevoľnosť spojená s nutkaním na zvracanie, je treba rýchlo konať. V takýchto situáciách by sme mali jednak nahradiť stratené tekutiny a zároveň užiť prípravok, ktorý je pre žalúdok a črevá v čase akútnej núdze len minimálnou záťažou a ktorý zároveň aktívne prispeje k rýchlemu obnoveniu narušenej rovnováhy vnútornej mikroflóry,“ odporúča MUDr. Alžbeta Béderová.

GastroKitTakýmto riešením je aj voľnopredajný prírodný výživový doplnok GastroKit od českého výrobcu Brainway. Tento prípravok obsahuje ojedinelú a mimoriadne silnú koncentráciu čisto prírodných zložiek. Prvou z nich je výťažok zo živice stromu pistáciovníka mastixového, ktorej účinky pri liečbe mnohých zdravotných problémov v spojení so žalúdkom dokladujú už starovekí Gréci. Druhou účinnou zložkou je výťažok zo sladovky hladkoplodej známej aj ako sladké drievko. Kombinácia týchto rastlinných zložiek obsahuje biologicky aktívne látky, ktoré pôsobia ako prebiotiká. To znamená, že na rozdiel od napríklad čierneho uhlia nielen prinášajú okamžitú úľavu, ale zároveň obnovujú rovnováhu v narušenej črevnej mikroflóre a prispievajú k ochrane slizníc. Ak je to potrebné, GastroKit môžete bez obáv užívať aj dlhodobo a spolu s ďalšími liekmi, pretože nemá žiadne vedľajšie účinky. Prípravok môžete podávať už aj deťom od 10 rokov.

Výživový doplnok GastroKit dokáže vďaka svojmu unikátnemu zloženiu a okamžitému účinku v mnohých prípadoch skutočne zachrániť celú dovolenku, preto sa oplatí pribaliť ho do cestovnej lekárničky. Dostanete ho v dvoch variantoch – ako 20- alebo 10-kapsulové balenie, ktoré vystačí akurát počas dovolenky. Pýtajte si ho v lekárňach, alebo si ho môžete kúpiť ho v pohodlí domova cez e-shop na www.brainway.sk.

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.