Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Migréna – choroba s veľkým M

Napísal dňa 14. august 2017

Migréna postihuje v SR približne 12% ľudí, respektíve až 20% žien a 7% mužov. Najčastejšie o sebe dáva vedieť pred tridsiatymi narodeninami. Dokáže si však počkať aj do štyridsiatky. Za jej výskytom stojí viac faktorov.

Záchvat migrény sa hlási aj niekoľko hodín alebo dní dopredu. Počas tejto fázy sa často objavujú poruchy nálady a koncentrácie, nechuť k jedlu, podráždenie alebo častejšie močenie. Niekedy môže nasledovať aura – to je tá zaujímavejšia, farebnejšia časť záchvatu, ktorú si ešte môžete celkom užívať. Ochromujúca bolesť totiž ešte len zbiera sily k útoku. Pacienti auru najčastejšie popisujú ako sluchové či optické preludy. Niekto vidia “tekuté kryštály”, inému sa pred očami vlní krajina, ďalší má čierne výpadky v zornom poli alebo opisuje žiarivé svetelné záblesky.A prichádza bolesť, ktorá dokáže vymazať všetky pekné myšlienky. Ostrá, bodajúcu, v jednej polovici hlavy. Bolí za okom, pri koreni nosa, v dolnej čeľusti, za uchom, nad obočím. V niekoľkých málo prípadoch môže zachvátiť celú hlavu. Môže sa k vám správať pomerne prívetivo; tu potom od bolesti pomôže pár hodín spánku v tmavej, dobre vetranej miestnosti. Atak migrény môže odznieť do niekoľkých hodín. Ak ide o horší stav, nie sú výnimkou ani 72-hodinové maratóny plné bolesti. Akonáhle záchvat odznie, navracia sa všetko do pôvodného poriadku. Pretrváva len obrovský pocit únavy, poruchy koncentrácie a niekedy tiež nechuť k jedlu.

Spúšťačov je viac

Migrénu dokáže vyvolať kadečo – od bolestivých stavov v oblasti krčnej chrbtice, hlavy, v dutinách alebo čeľustiach cez emočné spúšťače (stres, úzkosť, ale aj emócie z druhej strany spektra) až po hormonálne výkyvy (tehotenstvo, hormonálna antikoncepcia, menštruácia), nedostatočný či “rozhodený” spánok pri cestovaní, zmeny počasia alebo silné optické vnemy.

5636543

Spúšťačmi sú tiež niektoré potraviny. Chronickí pacienti trpiaci migrénou už vedia, že im nerobí dobre, keď to preženú s červeným vínom, syrmi, čokoládou, kávou, sladkými zákuskami, aj prečo sa majú oblúkom vyhýbať čínskym bistrám (kde sa ako posilňovač chuti často používa látka glutaman sodný, ktorý dokáže vyvolať ťažké záchvaty).

Dostaňte ju na kolená

Migréne je dobré predchádzať. Musíte sa len naučiť rozpoznávať prvé príznaky. Akonáhle sa poučíte, čo by mohlo tú vašu vyvolať a čo môžete sami ovplyvniť, snažte sa to dostať preč zo svojho života.

Aké sú najlepšie rady? 

* Ak budete vedieť, aký liek na vašu migrénu zaberá, noste ho so sebou aj ako psychologickú podporu. Odstránite tak čiastočne emočné vypätie a strach, že by ste mohli zostať bez pomoci.

* Pri záchvate si dajte studený alebo teplý obklad na šiju a zadnú časť hlavy, na oči priložte chladivú masku, odoberte sa do pokojnej miestnosti, skúste uvoľniť svaly a zaspať.

* Obdobie medzi záchvatmi využite k nácviku relaxačných techník. Veľa pomáha plávanie – voľte štýly menej náročné pre krčnú chrbticu, nechajte sa unášať na hladine.

* Pri ľahších a menej častých migrenóznych záchvatoch pomáha voľne predajný liek proti bolesti, napríklad s kombináciou kyseliny acetylsalicylovej, paracetamolu a kofeínu. Táto kombinácia v jednej tablete znižuje počet ďalších prípravkov potrebných na zvládnutie bolesti.

Kedy pomôže lekár

Aj keď toho sami môžete zvládnuť veľa, na odborníka často tiež zostane niečo k riešeniu. K praktickému lekárovi alebo neurológovi sa objednajte bez váhania, ak ste prekročili päťdesiatku a migréna sa u vás objavila prvýkrát – mohlo by sa totiž jednať o niečo vážnejšieho. Nenechávajte si pre seba ani bolesť hlavy vzniknutú po námahe alebo sexuálnej aktivite, rovnako ako pokiaľ sa záchvaty zintenzívňujú a intervaly medzi nimi skracujú.

Akonáhle máte pochybnosti o príčine bolestí, napríklad ak ste po úraze hlavy alebo chrbtice, s návštevou lekára neváhajte. Lieky, ktoré môže odborník predpísať sú zo skupiny triptánov, kde účinná látka pôsobí priamo na sťahovanie cievok v mozgu, rieši teda priamo príčinu migrénového záchvatu. Navyše tieto lieky pomáhajú zmierňovať nevoľnosť. Čím skôr sa užijú, tým bližšie je k úľave. Triptány sú k dostaniu vo forme tabletiek alebo ako nosový sprej – účinná látka ide priamo k postihnutému miestu a elegantne pri tom obíde trávenie. Niektorí pacienti potom užívajú ergotamín – ide o látku, ktorá rovnako ako triptány pôsobí na sťahovanie cievok v mozgu. V kombinácii s liekmi proti bolesti niektorým chorým pomáha dexametazón – kortikosteroid, ktorý zmierňuje zápal. Má však pomerne dosť nežiaducich účinkov, preto by sa nemal užívať príliš dlho a často. Látky, ktoré menia chemické pomery v mozgu, sa nazývajú tricyklické antidepresíva. Dokážu predchádzať záchvatom migrény, a to bez ohľadu na to, či trpíte depresiou, alebo nie. Betablokátory sa používajú na liečbu vysokého krvného tlaku a kardiovaskulárnych ťažkostí. U niektorých pacientov dokážu znížiť počet a silu záchvatov migrény. Lieky proti nevoľnosti (často vo forme čapíkov) pomáhajú zmierniť problémy sprevádzajúce záchvaty.

Zdroj: redakcia, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.