Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Diagnostika automasáže prsníkov

Napísal dňa 24. august 2017

Nádorové ochorenie mliečnej žľazy u žien patrí v súčasnej dobe medzi veľmi časté ochorenia.

Skoré štádia choroby sú liečiteľné a z veľkej časti tiež vyliečiteľné. Bohužiaľ sa aj napriek všetkej osvete stáva, že mnoho žien vyhľadá lekára pri ťažkostiach až v pokročilom štádiu choroby. Ak sa jedná už o radikálne neoperovateľný nádor, ktorý má ložiská tak sa úspech liečby značne znižuje.

Samovyšetrenie

Všetky ženy by si mali v rámci prevencie vykonávať automasáž prsníkov. Každodenné diagnostika nie je vôbec náročná a možno sa ju ľahko naučiť. Automasáž vykonávame buď postojačky, alebo posediačky pred veľkým zrkadlom. Akýkoľvek hmatný nález si potom môžeme opticky zkontrolovať v zrkadle. Automasáž začneme trením a povrchu hrudníka sa dotýkame celou plochou dlane alebo plochou štyroch prstov, ktoré máme pritlačené k sebe. Vyšetrenie začneme na kľúčnych kostiach. Končeky prstov oboch rúk sa dotýkajú na strednej čiare. Následne vedieme povrchné trecie ťahy smerom do strán až k ramenám. Ruky sa symetricky vzďaľujú od seba. Dotyk je úplne ľahký, dotýkame sa povrchu pokožky. Tým, že vyšetrenie vykonávame symetricky oboma rukami, máme možnosť porovnania jednej i druhej strany a registrujeme hladkosť povrchu pokožky.

5645

 

Jazvičky, alebo povrch so zhrubnutou kresbou potných pórov, nám pripomínajú kôru pomaranča budia vždy podozrenie a v takom prípade by sme mali okamžite navštíviť lekára. Postupujeme systematicky, vraciame sa späť k strednej čiare o 3 -5 centimetrov nižšie a opäť postupujeme zvonka. Veľkú pozornosť venujeme predovšetkým vonkajším tvarom prsníkov, pretože v nich sa nádor vyskytuje najčastejšie.

Ďalším vyšetrovacím hmatom je vytieranie, kde najprv vyšetríme oblasť podpažnej jamky. Zdvihneme ľavú ruku a špirálovými pohybmi dôkladne vyšetríme podpazušie. To isté vykonáme aj na pravej strane. Všímame si predovšetkým hrčky a uzlíky. Prsníky uchopíme medzi palce a ostatné prsty a krúživými pohybmi vyšetrujeme prsia najprv v najväčšej hĺbke pri základni mliečnej žľazy. Ďalej postupujeme z hĺbky smerom k bradavke. Nakoniec sa venujeme bradavkám. Akýkoľvek výtok – zakalená alebo mliečno zafarbená tekutina, hnis alebo krv nie je normálne.

Ako často vykonávať automasáž?

Automasáž vykonávame raz až dvakrát týždenne. Mliečna žľaza vytvára zmeny v závislosti na menštruačnom cykle a tieto zmeny by sme sa mali naučiť registrovať. Žľazy sa zväčšujú uprostred cyklu a pri krvácaní. Patologické nálezy v rannom štádiu choroby znižujú riziko ochorenia.

Zdroj: redakcia, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.