Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Cesta k dieťaťu

Napísal dňa 22. september 2017

Fakty o asistovanej reprodukcii na Slovensku.

Počet neplodných párov na Slovensku narastá. Až jeden zo šiestich párov je neplodný, až sedemnásť percent párov trpí vážnymi poruchami plodnosti. Neplodnosť najčastejšie pramení zo zhoršenia životného prostredia či z odloženia materstva do vyššej vekovej kategórie.

Ak sa vám nedarí otehotnieť dlhšie ako jeden rok a máte pravidelný nechránený pohlavný styk, mal by pár spoločne vyhľadať odborníka.

Nemožnosť otehotnieť nie je problémom ženy, ale páru

Hoci je žena obvykle iniciátorom túžby po dieťati, prípadne i návštevy samotného Centra asistovanej reprodukcie, problém s otehotnením už dávno nie je iba ženským problémom. V 30 % je na vine práve telesný faktor u ženy, ďalších 30 % má na svedomí mužská porucha. Od 25 % do 30 % párov má problém na oboch stranách a zvyšok predstavujú páry s nevysvetliteľnou príčinou neplodnosti.

Slovenské kliniky majú európsku úroveň

Mnohé páry, ktorým sa nedarí otehotnieť, nakoniec navštívia centrum asistovanej reprodukcie v susedných Čechách či iných krajinách. Táto cesta však nie je veľmi efektívna, pretože hoci sa v anonymných internetových fórach môžete stretnúť s názorom, že zahraničná reprodukčná medicína je na vyššej úrovni, nie je to tak. Fakty a čísla hovoria, že medicínske výsledky centier asistovanej reprodukcie v Českej republike nie sú lepšie ako u nás doma. Vedeli ste, že v tomto segmente sa pracuje s pojmom “pregnancy rate”? Ide o percentuálnu úspešnosť dosiahnutia gravidity potvrdenej výsledkom tehotenského testu z krvi (hladina hCG) v 10.-14. deň po embryotransfere. Na Slovensku je vďaka vysokej úrovni odbornosti toto percento vyššie ako eviduje európsky register. A to aj napriek tomu, že naše domáce centrá majú polovičnú vyťaženosť oproti Európskej únii.

ilustracna_cesta-k-dietatu

Centrá asistovanej reprodukcie na Slovensku majú európsku úroveň, preto sa netreba obávať, že o vás nebude postarané s najvyššou precíznosťou. Kliniky disponujú vysoko odborne školeným personálom a najnovšími prístrojmi, ktoré patria k špičke medzi technológiami reprodukčnej medicíny.

Návštevu centra asistovanej reprodukcie netreba odkladať

Ak už nastane fáza, že sa nedarí splodiť dieťa prirodzenou cestou, treba sa vložiť do rúk odborníkom. Ale kedy je ten správny čas? Váš gynekológ nedokáže vyriešiť problém s neplodnosťou a môže vám odporučiť návštevu centra asistovanej reprodukcie. Napriek tomu podľa prieskumov na Slovensku trvá 3 roky, kým vám váš gynekológ ponúkne iné riešenie, teda návštevu Centra asistovanej reprodukcie. Odborníci pritom radia nečakať dlhšie ako 12 mesiacov. Keď sa vám po roku snaženia nedarí počať dieťa prirodzenou cestou, začnite pátrať po príčine sami.

S pribúdajúcim vekom totiž šanca na počatie klesá. Je to spôsobené starnutím vajíčok u žien a inými faktormi, ktoré sa neblaho podpisujú na reprodukčnom zdraví ženy i muža.

Ak sa vám nedarí splodiť dieťa prirodzenou cestou a gynekológ vás napriek tomu neodporučí na návštevu kliniky asistovanej reprodukcie, prevezmite iniciatívu do vlastných rúk. Len tak predídete tomu, že bude neskoro.

Možnosť mať dieťa nie je drahá

“Je to drahé” – mýtus, ktorý prevláda pravdepodobne z amerických filmov či skúsenosťou v zahraničí. Na Slovensku však zdravotné poisťovne preplácajú 3 IVF cykly pre pacientky do 39. roku života. Za lieky si priplatíte približne 30 % sumy, zvyšok preplatí zdravotná poisťovňa, v ktorej je poistená žena. Každý prípad pacientov je individuálny, preto sa bližšie informácie o preplácaní jednotlivých zákrokov dozviete na každej vybranej klinike.

Asistovaná reprodukcia neznamená iba mimotelové oplodnenie. Zahŕňa i pomoc pri prirodzenom oplodnení sledovaním ovulácie či doplnkovú stimuláciu pri snahe o prirodzené otehotnenie. Až následne sem patrí inseminácia a metódy mimotelového oplodnenia IVF či ICSI. Táto téma je veľmi obsiahla a žiada si odborný a skúsený pohľad tlmočený celej verejnosti.

Nedostatočná edukácia má za následok zbytočné predlžovanie cesty k vytúženému dieťatku. Môže dôjsť k nedorozumeniam, zbytočným obavám či k iným problémom, ktoré sa podpíšu na neúspešnosti celého procesu.

Zdroj: Centrum asistovanej reprodukcie, Trumpeter

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.