Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Viete si ustrážiť materské znamienka?

Napísal dňa 13. september 2017

Môžu byť pohľadné a pre každého z nás typické, ale zároveň aj dosť nebezpečné a nevyspytateľné. Všetky materské znamienka síce nie sú vopred odsúdené k chirurgickému odstráneniu, ale strážiť sa rozhodne musia. Ako často a prečo?

Či už sa môžete pochváliť znamienkom krásy na tvári, výraznou pehou na čele, pýšite sa sexy pehou v dekolte alebo na akomkoľvek inom mieste na tele, oplatí sa vám mať na pamäti, že aj na prvý pohľad najkrajšia peha pre vás môže byť nebezpečná. Každá z pieh si preto zaslúži pozornosť, a to nielen vašu, ale raz za čas určite aj odborníka. Obzvlášť po lete, keď boli znamienka vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Ak máte pocit, že niektoré z nich zmenilo tvar či farbu, okamžite zamierte na kontrolu.

Ako často ich kontrolovať

Na pravidelnú kontrolu materských znamienok k dermatológovi sa vydajte najmenej raz do roka. Oplatí sa vám to obzvlášť po lete, počas ktorého ste svoju kožu – či už viac či menej úmyselne – vystavovali slnku. Nechať sa skontrolovať dermatológom ale samozrejme môžete aj v akúkoľvek inú ročnú dobu. U nízkych fototypov s väčším množstvom znamienok či pozitívnou rodinnou anamnézou sa odporúča kontrolu raz ročne. Avšak pri akejkoľvek zmene alebo objave nového pigmentového útvaru treba prísť hneď.

863475

Znamienka, čo sa musia viac strážiť

A aké nečakané zmeny pigmentových útvarov by ste nemali nechávať bez povšimnutia? Podozrivé je predovšetkým zväčšenie pigmentovej lézie nad 5 mm alebo navýšenie znamienka nad úroveň kože. Ďalej je znepokojujúca aj zmena vo farbe znamienka. Najčastejšie sa jedná o stmavnutie, sčervenanie, nepravidelné rozmiestnenie pigmentu alebo o jeho nepravidelné okraje. Na kontrolu znamienok sa vydajte aspoň raz ročne.

Prístroj, na ktorý je spoľahnutie

Kontrolu materských znamienok dermatológovia vykonávajú pomocou spoľahlivých prístrojov. Ideálne je tzv. digitálny dermatoskop, ktorý znamienko dokáže mnohonásobne zväčšiť. Vďaka tomu je potom pre lekára kožný útvar ľahšie hodnotiteľný. Prístroj ale znamienko dokáže vyhodnotiť aj sám, analýzu si potom uloží do pamäte. Lekár preto kedykoľvek môže pôvodný vzhľad znamienka porovnať s novým nálezom a určiť, ako sa pigmentový útvar zmenil v čase. Nepravidelné pigmentové névy možno vyrezať a poslať na histológiu. Výrastky a niektoré intradermálne névy sa potom odstraňujú erbiovým laserom, ktorý výrastok presne odparí vrstvičku po vrstvičke.

Kedy sa mať obzvlášť na pozore

Dermatológovia sa zhodujú na tom, že na pravidelnú kontrolu materských znamienok by mali chodiť úplne všetci, avšak je pravda, že niektorí z nás dokonca častejšie. Nebezpečný melanóm vznikajúci nekontrolovaným množením melanocytov (buniek tvoriacich pigment) predstavuje až 10x vyššie riziko pre tých, u ktorých bol nález diagnostikovaný už v minulosti, alebo ak sa melanóm objavil u niekoho z rodiny. Je lepšie prísť desaťkrát zbytočne, ako raz neskoro!

Zdroj: www.medicalnewstoday.com, Foto: www.pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.