Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Aké sú príčiny poklesu pôrodnosti?

Napísal dňa 30. október 2017

Stále pribúdajú ženy, ktoré sa rozhodnú pre materstvo až v tridsiatom roku života.

Starnutie populácie netrápi len Slovensko, ale aj iné európske krajiny. Ak tento trend bude naďalej pokračovať, v priebehu 20-30 rokov budeme jednou z najstarších krajín v Európskej únii.

Populácia starne a priemerný vek odchodu do dôchodku sa z roka na rok predlžuje. Za 20-30 rokov sa zrúti celý sociálny systém, s čím je však väčšina z nás už zmierená. Viete ale, aké sú príčinu poklesu pôrodnosti?

Odkladanie materstva kvôli kariére

Ženy odkladajú materstvo najmä kvôli kariére. Mladé ženy kedysi rodili ešte pred dvadsiatym rokom života a dnes sa hranica posunula až o desať rokov. Stále pribúdajú ženy, ktoré sa rozhodnú pre materstvo až v tridsiatom roku života alebo ďaleko po prekročení tejto hranice. Hlavným dôvodom je najmä uprednostňovanie kariéry, ale aj vysokoškolské štúdium.

Nie sú pripravené na vzťah, aj napriek tomu, že sa zoznámili s niekým, kto im vyhovuje a vedia si predstaviť, že si s týmto partnerom založia rodinu.

Close-up of a mother loving her beautiful eight months baby boy looking at camera..This image has been photographed with a Canon 5D Mark II and developed from raw.

Zdravotné komplikácie

S predchádzajúcim bodom súvisia aj zdravotné komplikácie. Tým, že ženy rodia neskoro po tridsiatom roku života, je ohrozené nielen zdravie samotnej mamičky, ale aj ešte nenarodeného plodu. Pribúda počet mamičiek trpiacich tehotenskou cukrovkou, hypertenziou a okrem toho pribúda aj počet predčasne narodených detičiek.

Presný vek, kedy by mala žena prvýkrát otehotnieť, nie je pevne stanovený. Lekári ale odporúčajú prejsť si prvým pôrodom ešte pred tridsiatym rokom života. Prekvapujúcim zistením je aj fakt, že mnohí muži sa po prvom dieťati rozhodnú podstúpiť vazektómiu.

Finančné problémy

Príčinou poklesu pôrodnosti sú aj finančné problémy partnerov. S odchodom na materskú dovolenku bude pokles financií badateľný, nakoľko rodičovský a materský príspevok je výrazne nižší ako zárobok ženy v zamestnaní. Mladé páry, ktoré sa rozhodnúť mať bábätko, sú zaťažené hypotékou, riešia existenčné problémy a dieťatko by im situáciu ešte viac skomplikovalo. Práve kvôli tomuto čakajú, kým sa ich finančná situácia stabilizuje a budú si môcť dovoliť mať bábätko. Načas sa budú musieť uspokojiť len s myšlienkou, že raz príde ten čas, kedy si budú môcť dovoliť založiť rodinu. Nateraz si budú musieť vystačiť len sami v prítomnosti dobrých vibračných vajíčok a iných erotických pomôcok.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

 

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.