Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako liečiť prechladnutie a chrípku?

Napísal dňa 26. október 2017

Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím.

Napriek tomu, že sa zdravo stravujete a dobre obliekate, s prichádzajúcou zimou sa váš imunitný systém oslabí až natoľko, že vás to na niekoľko dní pripúta na lôžko? Chorobnosť na Slovensku neustále rastie.

Je otázkou času, kedy slovenské školy vyhlásia chrípkové prázdniny, na čo sa pochopiteľne najviac tešia práve zdraví žiaci. Ako ale liečiť prechladnutie a chrípku? Poradíme vám niekoľko účinných spôsobov.

Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím

Najprv si však vysvetlíme, aký je rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím. Prechladnutie je charakteristické bolesťou v krku, miernou nádchou a kašľom a dostanete sa z neho v priebehu dvoch-troch dní. Chrípka je charakteristická výrazne silnými bolesťami hlavy, bolesťami kĺbov, bolesťami svalov, ale aj bolesťami očí. Pocítite pálenie v krku, objavia sa problémy s prehĺtaním a telesná teplota pôjde výrazne hore. Aj obliekanie nočnej košele a pyžama vám bude robiť problémy.

Young woman looking over window pane holding coffee. Thoughtful woman thinking and looking away while drinking hot tea. Woman in warm sweater looking outside window while drinking tea at morning.

Oddych a bylinkové čaje

Práve oddych a relax na lôžku vám pomôže prekonať chrípku a prechladnutie. Nech už je vaša práca akokoľvek náročná, nesmiete podceniť prvé príznaky prechladnutia a chrípky. Zvoľnite tempo, doprajte si horúci kúpeľ, ľahnite si pod perinu a relaxujte. Nechoďte s každým zakašľaním a bolesťou hlavy k lekárovi. Ak nachladnutie a chrípku podchytíte už v začiatočnom štádiu, máte šancu dostať sa z toho oveľa rýchlejšie.

Ak máte zvýšenú teplotu, odporúčame vám vypotiť sa. Dajte si na seba niekoľko vrstiev pohodlného bavlneného oblečenia a zakryte sa niekoľkými paplónmi. Popritom nezabúdajte popíjať horúci nápoj, najmä domáci bylinkový čaj. Z byliniek vám pomôže mäta, prvosienka jarná, medovka, pamajorán, ale najmä lipa. Potenie podporuje zázvor, inak nazývaný aj ďumbier.

Domáci kurací vývar

Nič viac vás nedokáže postaviť na nohy ako poctivý domáci kurací vývar. Aby bol kurací vývar naozaj skvelý, jeho prípravu neodfláknite. Varte ho minimálne hodinu a pol. Pridajte do neho mletú červenú papriku a čierne korenie. Práve ich štipľavá chuť vám pomôže uvoľniť usadené hlieny v dýchacích cestách.

Prevencia

Aby ste sa vyhli prechladnutiu a chrípke, dôkladne sa obliekajte, jedzte veľa vitamínov, doprajte si dostatok spánku, vyhýbajte sa stresovým situáciám, pravidelne vetrajte a jedzte med a cesnak. Keď je vonku chladno, nezabúdajte vrstviť. Ak bývate v horách, poprípade v blízkosti veľkých jazier, ranným hmlám sa nevyhnete, preto rozhodne nič nepodceňte a dôkladne sa naobliekajte.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.