Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako sa chrániť pred slnkom?

Napísal dňa 28. október 2017

Ľudí s rakovinou kože z roka na rok pribúda a ak nechcete aj vy bojovať s takouto život ohrozujúcou chorobou, pred slnkom by ste sa mali chrániť.

Intenzívne slnečné lúče si vychutnávame najmä cez letné mesiace, a to nielen na dovolenke pri mori. Vôbec si však neuvedomujeme, že príliš časté slnenie našej pokožke výrazne škodí. Ľudí s rakovinou kože z roka na rok pribúda a ak nechcete aj vy bojovať s takouto život ohrozujúcou chorobou, pred slnkom by ste sa mali chrániť. Ako?

shutterstock_159281780

Čas medzi 11:00 a 15:00

V južných prímorských krajinách majú v tomto časovom rozmedzí siestu. Keď ste prvýkrát cestovali na dovolenku k moru, pravdepodobne vám to prišlo zvláštne. Musíte si však uvedomiť, že v tomto časovom rozmedzí je slnko najintenzívnejšie a práve preto sa domáci, aj keď je ich pokožka prispôsobená podnebiu, v ktorom žijú, nevystavujú priamemu slnečnému žiareniu a odpočívajú. V tomto časovom rozmedzí sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu aj vy a ak sa zrovna nachádzate na priamom slnku, použite pokrývku hlavy a chráňte si oči.

Používajte kvalitné opaľovacie krémy

V drogérii si vyberajte len kvalitné opaľovacie krémy. Nehľaďte na cenu, ale sústreďujte sa na výber kvalitného produktu, ktorý dokáže garantovať požadovaný stupeň ochrany pred UVB a UVA žiarením. Ochranný faktor si vyberajte podľa svojho fototypu. Odporúčaná denná dávka opaľovacieho krému je 35 ml. Nesmiete to s krémom príliš preháňať, ale zase, nesmiete ísť na slnko bez akejkoľvek ochrany. Ochranný opaľovací prípravok nanášajte na pokožku minimálne dvadsať minúť predtým, ako pôjdete na priame slnko. Dvadsať minút práve preto, aby opaľovací krém dostatočne vsiakol do pokožky a zabezpečoval vám dostatočnú ochranu.

Pri natieraní si dôkladne skontrolujte znamienka a ak spozorujete, že sa zväčšujú, neváhajte nad odstránením nebezpečných znamienok.

Pokožka si na slnko musí zvyknúť

Ak sa chcete vyhnúť popáleninám, odporúčame vám dávkovať si slnečné žiarenie po troškách. Najmä na dovolenke, kde je slnečné žiarenie oveľa intenzívnejšie, by ste si mali uvedomiť, že keď obetujete niekoľko hodín na pláži a radšej ich strávite na hotelovom balkóne krytom dostatočne veľkou markízou, ochránite svoju pokožku, svoje zdravie.

Ako sa teda chrániť pred slnkom? Nezabudnite používať kvalitné slnečné okuliare, vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu vo vyššie uvedenom časovom rozmedzí a používajte kvalitné opaľovacie krémy. UVA žiarenie preniká pod kožu a zafarbuje pokožku do hneda, zato UVB žiarenie napriek tomu, že je veľmi nebezpečné, zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe vitamínu D. Práve UVB žiarenie dokáže preniknúť aj niekoľko metrov pod vodnú hladinu, preto rozhodne nič nepodceňujte ani pri plávaní a potápaní. Počet ľudí s rakovinou kože z roka na rok rastie. Chráňte si svoju pokožku už od mladosti. Ak toto podceníte, vaša koža začne predčasne starnúť a pigmentové škvrny sa vám objavia v pomerne mladom veku.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.