Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Ako zvládnuť svoje prvé tehotenstvo?

Napísal dňa 30. október 2017

Gravidné ženy by sa mali vyhýbať akejkoľvek fyzicky náročnej aktivite.

Tehotenstvo je pre ženu to najkrajšie obdobie, ktoré predchádza ešte krajšiemu obdobiu. Napriek tomu, že sa nesmierne tešíme na ten okamih, kedy budeme v rukách držať svoje voňavé bábätko, počas tehotenstva môžu nastať komplikácie, ktoré môžu dokonca ohroziť život bábätka.

Samozrejme, každá mamička zvláda tehotenstvo úplne inak, preto je ťažké vopred predpokladať, ako dopadne aj to vaše. Ako sa však pripraviť na svoje prvé tehotenstvo?

Dostatok odpočinku

Ak ste doteraz ponocovali a nerobilo vám problém vrátiť sa z kaviarne neskoro v noci, na určitý čas si takéto „aktivity“ budete musieť odoprieť. Budúce mamičky by mali neustále odpočívať, a to nielen podvečer. Dostatočný spánok je pre mamičku, ale aj pre dieťatko veľmi dôležitý. Gravidné ženy by sa mali vyhýbať akejkoľvek fyzicky náročnej aktivite. To však neznamená, že by mali celé tehotenstvo preležať v posteli a dúfať, že budú mať vďaka tomuto šetrný pôrod.

45545

Musíte si uvedomiť, že pre ženské telo je tehotenstvo obrovská zmena a už od počatia sa orgány pripravujú na výživu a rast dieťatka. Veľkú únavu začnete pociťovať najmä v prvom trimestri. Môže za to najmä hormón progesterón. Únavu zaženiete príjmom ovocia, zeleniny alebo rôznych cereálnych výrobkov. Okrem toho nezabúdajte dodržiavať pitný režim.

Výkyvy nálad

Sama na sebe spozorujete, že to nie ste vy a všetci vaši blízki budú mať pocit, že sa do vás niekto prevtelil. Hladina hormónov vám počas celého tehotenstva kolíše, čo sa prejavuje práve spomínanými častými zmenami nálad. Váš partner – otec dieťatka musí byť vopred pripravený na to, že sa dokážete rozčertiť kvôli bársakej banalite – napríklad kvôli výberu detskej postieľky , detského oblečenia a pod.

Prechádzky na čerstvom vzduchu

Aj keď v prvom trimestri budú pre vás prechádzky skôr vzácne práve kvôli častým nevoľnostiam, v ďalšom trimestri si však doprajte pravidelne prechádzky na čerstvom vzduchu, v prírode. Pozor, nie žiadne fyzicky náročné túry. V tehotenstve vás môžu potrápiť okrem ranných nevoľností aj kŕčové žily, hemeroidy, ba dokonca aj tehotenská cukrovka. Ak však budete chodiť pravidelne k svojmu gynekológovi a budete počúvať jeho rady, tehotenstvo prebehne bez najmenších problémov. V prvých mesiacoch dieťatka vás možno vyplaší dojčenská kolika. Opäť sa však nemáte čoho báť. Dojčenská kolika nie je trvalý stav.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.