Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Anorexia útočí aj na ženy stredného veku

Napísal dňa 19. október 2017

Myslíte si, že poruchy príjmu potravy sa vyskytujú takmer výhradne u dievčat v puberte? Omyl! Podľa najnovších výskumov sa priemerný vek, kedy si žena vytvorí poruchu jedenia, zdvihol na neskoré tridsiatničky a mladšie štyridsiatničky.

Žien stredného veku, ktoré trpia poruchou príjmu potravy nie je dostatok len v USA ale aj na Slovensku. Podľa údajov a zdravotníckych štatistík SR k najväčšiemu nárastu anorektičiek a bulimiček v posledných piatich rokoch došlo u žien vo veku 35-39 rokov (takmer trikrát viac pacientov) a vo veku 45-49 rokov (o päťdesiat percent viac pacientov).

Tento trend vidia lekári aj pri hospitalizáciách. Situácia je o to nebezpečnejšia, že na poruchy príjmu potravy sa skutočne umiera. Dokonca najviac zo všetkých psychiatrických chorôb vrátane depresií alebo schizofrénie.

5654645

Pozor na traumu a stres

Prečo sa tento problém žien stredného veku toľko dotýka? Ako to, že ich pred niečím takým nechránia životné skúsenosti a určitý nadhľad? Podľa odborníkov u žien, ktoré si poruchu vytvoria v neskoršom veku, väčšinou nejde o telesný imidž, ale skôr o neschopnosť vyrovnať sa s nejakou zásadnou životnou zmenou. U týchto žien sú spúšťačom najčastejšie stresy a traumy stredného veku, ako sú odchody detí z domova, rozvody, náhla úmrtie v rodine, strata práce a aj výrazný strach zo starnutia hovoria odborníci.

Ženy si často myslia, že kontrolovaním jedla dosiahnu kontrolu nad životom ako takým. Nie je preto prekvapením, že najlepšími kandidátmi na poruchy jedenia sú ľudia ctižiadostiví. Pozitívnou správou je, že staršie ženy sú ochotnejšie sa liečiť, a ak sa im dostane pomoc včas, vylieči sa polovica z nich.

Základom liečby je zmena. Chce to rozhodnúť sa pre zmenu jedálneho režimu, vzťahu k sebe a požiadaviek na seba. A tiež ide o to, nájsť v živote iné hodnoty, záujmy, aktivity, ktoré neredukujú hodnotenie kvality života na kvalitu zovňajšku. Tieto zmeny sa však nesnažte naštartovať samé. Liečba by vždy mala byť profesionálna, pretože ide o chorobu, ktorá skutočne ohrozuje život.

Redukujte riziká

Najlepšia cesta, ako predísť poruche príjmu potravy, je nenechať sa ovládnuť emóciami, vybudovať silné a zdravé telo a zvládať stres. Držte sa krátkych, intenzívnych cvičení a pre rýchlejšiu úľavu od stresu skúste akupresúru položte si štyri prsty na spánky a minútu ich krúživými pohybmi masírujte.

Ak vás postihne traumatická udalosť, porozprávajte sa s priateľmi alebo vyhľadajte pomoc psychológa. Duševnú rovnováhu nájdete aj s jogou. A neváhajte ponúknuť pomocnú ruku kamarátke, ak u nej rozoznáte varovné príznaky. Porozprávajte s ňou a pomôžte jej vyhľadať profesionálnu pomoc. Môžete jej zachrániť život.

Zdroj: redakcia, Foto: unsplash.com