Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Laserová operácia očí nie je pre každého

Napísal dňa 31. október 2017

Laserová operácia očí sa v súčasnom lekárstve najčastejšie využíva pri úprave ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti.

Ak sa momentálne nachádzate v situácii, že už vás nebaví nosiť okuliare alebo kontaktné šošovky, tak pravdepodobne zvažujete možnosť podstúpiť laserovú operáciu očí. Tá však nie je úplne pre každého pacienta, ktorý nosí okuliare. Zákrok sa totiž kvôli určitým prísnym kritériám, medzi ktoré patrí napríklad hrúbka rohovky, nemôže odporučiť každému.

Laserová operácia očí sa v súčasnom lekárstve najčastejšie využíva pri úprave ďalekozrakosti alebo krátkozrakosti. V prípade oboch možností sa dopadajúce lúče svetla krížia pred sietnicou alebo za sietnicou. Výsledkom laserovej operácie je potom to, že sa lúče skrížia v žltej škvrne, teda v mieste najostrejšieho videnia. Laserom sa odparí veľmi tenká vrstva rohovky, čím sa zmení aj jej lomivá schopnosť. Laserová operácia očí sa ale používa napríklad aj pri astigmatizme. Korekcia dioptrickej chyby je vo všeobecnosti rýchly zákrok a po jeho vykonaní môže ísť pacient domov.

operacia_oci

18 rokov a aspoň ročný problém

Vek pacienta, aby mohol podstúpiť laserovú operáciu očí, by mal byť najmenej 18 rokov. Hoci existujú výnimky. Takáto operácia ja však niekedy povolená aj mladším pacientom, ktorí trpia výrazným dioptrickým rozdielom medzi ľavým a pravým okom. Pred podstúpením laserovej operácie musí dioptrická chyba pretrvávať u pacienta najmenej jeden rok. Len tak si môžu byť lekári istí, že vo vašom prípade ide o dlhodobú záležitosť a nie len o prechodné zhoršené videnie.

Slabý zrak, ale dobré oko

Ak chcete podstúpiť laserovú operáciu oka, vaša rohovka by nemala trpieť herpetickým ochorením a za posledný rok by ste nemali mať očnú infekciu ani žiadne očné zranenie. Rovnako to platí aj v prípade syndrómu suchého oka, ktorý je v súčasnosti výrazne rozšírený. A nakoniec oku musí byť v poriadku aj z anatomického hľadiska.

Zdroj: PR Servis, Foto: Bigstockphoto

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.