Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Nesprávne diagnózy

Napísal dňa 30. október 2017

Názor druhého lekára môže zachrániť život.

Staré príslovie hovorí, že dvakrát meraj a raz rež. Táto ľudová múdrosť platí i v procese stanovenia správnej lekárskej diagnózy a následnej liečby. Nedávna štúdia z oblasti diagnostikovania ochorení ukázala, že názor dvoch doktorov sa pri určení diagnózy zhodoval iba v 12 percentách prípadov. Dnes už, našťastie, existuje viacero možností, kedy si pacient správnosť svojej diagnózy môže overiť u ďalších doktorov či špecializovaných lekárov.

Každý z nás vie, ako môže znepríjemniť život aj obyčajná nádcha. Čo potom v prípade, keď ide o vážnejšiu chorobu?! Trpí chorý, ťažkosti musia znášať jeho najbližší, v hre je stres, strach z toho, čo bude… O to viac, ak nie je celkom jasné, čo chorému vlastne je, pretože napriek opakovaným vyšetreniam sa nepodarilo jednoznačne určiť diagnózu. Vo svete sa bežne využíva služba, ktorá pomáha túto obrovskú neistotu prekonať a najmä zachrániť život – názor ďalšieho lekára alebo lekárov.

Two Doctors Talking As They Walk Through Modern Hospital

Na Slovensku nie je zákonom upravené všeobecné právo pacienta na odborný názor ďalšieho lekára. Pacient môže druhého odborníka vyhľadať, no diagnostikovanie nie je automaticky hradené z verejného poistenia a často zaň musí sám zaplatiť. Pomocnú ruku však začínajú podávať niektoré komerčné životné poisťovne, ako napríklad poisťovňa Aegon. Prostredníctvom životného poistenia a doplnkových poistení disponujú naši klienti kvalitnou poistnou ochranou. Zároveň si však ľudsky uvedomujeme, že najmä v prípade závažných ochorení a zdravotných komplikácií chcú ľudia poznať viacero lekárskych názorov. Chcú sa poradiť o liečbe, získať čo najviac relevantných informácií. Práve preto klientom vybraných poistných produktov ponúkame bezplatný prístup k službe Diagnose.me, s pomocou ktorej môžu konzultovať svoje ochorenie s domácimi i svetovými odborníkmi zo všetkých oblastí modernej medicíny, vysvetľuje Monika Poracká, manažérka produktového oddelenia poisťovne Aegon.

Druhý názor, druhá šanca

Závažná diagnóza vo väčšine prípadov znamená, že sa život pacienta, ale aj jeho rodiny zásadne zmení. V takejto situácii je podľa mňa veľmi múdre zistiť názor iného lekára, možno aj dvoch či troch, nech každý z nich nezávisle od seba zhodnotí, akú má pacient diagnózu a aké sú možnosti liečby, hovorí MUDr. Miroslav Tomáš, PhD., kontaktný lekár projektu Druhý názor lekára pre chirurgiu a onkológiu.

Na zistenie ďalšieho posudku už netreba mať známosti. Služba sa poskytuje napríklad na stránke www.diagnose.me/sk alebo na linku http://druhynazor.lekara.sk. V prvom prípade ide o medzinárodný projekt, do ktorého sú zapojené medicínske špičky všetkých odborov z celého sveta, a konzultáciu zabezpečujú aj v slovenskom jazyku. V druhom prípade ide o lekárov zo Slovenska. Služba funguje jednoducho: vyplníte formulár so svojimi údajmi (je jedno, či ste pacient alebo jeho blízka osoba), nahráte kompletné výsledky všetkých doterajších vyšetrení a v priebehu niekoľkých dní získate nezávislý názor iného lekára – detailnú písomnú správu a návrh liečby. Súčasťou služieb býva často i možnosť využiť internetový videohovor.

Bez ďalších vyšetrení

Získanie názoru iného lekára už zachránilo tisícky životov, napríklad aj austrálskej speváčke Kylie Minogue, ktorej pôvodne nesprávne diagnostikovali onkologické ochorenie.

Áno, opakovane sa potvrdzuje, že druhý názor odborníka môže zachrániť život. Napriek tomu, že každý lekár pracuje svedomito, veľa času venuje štúdiu, ktoré sa nikdy nekončí, a každý pacient je pre neho podstatný, nemusí diagnózu rozpoznať. Dnes pri tak rýchlo napredujúcej lekárskej vede a s tým súvisiacim kvantom informácií jednoducho nie je možné, aby jeden človek obsiahol všetky nové poznatky a zistenia o chorobách, a to dokonca ani o tých, ktoré patria do jeho odboru. Zistiť druhý názor lekára má význam pri ochoreniach, ktoré sú závažné, alebo v prípadoch, keď panuje diagnostická neistota a nedarí sa stanoviť diagnózu ani opakovanými vyšetreniami či liečebným pokusom. Takéto diagnózy sú vo všetkých špecializáciách, preto sa musia mať na pozore lekári aj pacienti. Aj keď nejde zrovna o život ako taký, môže ísť o jeho trvalú zmenu,upozorňuje MUDr. M. Tomáš.

A čo obavy, že by ste získaním názoru iného lekára nejako urazili toho svojho? Podľa lekárov, ktorí sú okrem svojej bežnej praxe zapojení aj v sieťach odborníkov poskytujúcich druhý názor, vôbec nie sú namieste. Veď ide o život a zdravie a každý lekár zložil prísahu, že vynaloží všetko úsilie na záchranu svojho pacienta. Preto sa žiadny z nich nemôže hnevať, že ním stanovenú diagnózu konzultujete s iným odborníkom. Možno bude vo finále aj rád…

Príbeh, ktorý napísal život

Už sme spomínali, že názor iného lekára zachránil život Kylie Minogue, ale môže komukoľvek, aj tomu najobyčajnejšiemu človeku. Za všetky je tu príbeh Ivany Tedlovej a jej mamy. Moja mamina ochorela a diagnostikovali jej rakovinu pľúc IV. štádia. Zrútil sa mi svet. Hneď som začala hľadať na internete všetko o jej diagnóze, aby som jej nejako vedela pomôcť. Moje vedomosti v medicíne sú, žiaľ, veľmi slabé a miestna lekárka, ktorá jej bola pridelená, sa vyjadruje veľmi odborne. Navyše, väčšinou sa s ňou rozpráva iba mamina, ktorá už nedokáže informácie dobre interpretovať, a my zostávame v nevedomosti.

Po tom, čo sa ošetrujúca lekárka naposledy nebola ochotná so mnou opäť stretnúť, som hľadala vysvetlenie jej choroby u iného onkológa. Odporučil nám ďalšie vyšetrenie a opätovnú diagnostiku. Nevedela som si urobiť dobrý úsudok a bála som sa, či som rozhovor s ním pochopila správne. Vtedy som kontaktovala Diagnose.me. Onkológ sprostredkovaný Diagnose.me mi podrobne vysvetlil jej diagnózu a postup liečby a potvrdil mi, že aj on by urobil odporučené ďalšie vyšetrenie.

Posudok od profesora Bartscha mi pomohol lepšie pochopiť chorobu a pripraviť sa na ďalšiu diskusiu s maminou onkologičkou. Zároveň som mala ešte ďalšie otázky na pána profesora a jeho odpovede mi boli veľmi promptne doručené. Som rada, že existuje spoľahlivá služba, na ktorú sa môže pacient v ťažkých časoch obrátiť.“

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.