Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Riziká spojené s genitálnymi bradavicami

Napísal dňa 19. október 2017

Genitálne bradavice sú iba jedným z dôsledkov HPV infekcie. Aká je správna prevencia, čo spôsobujú a ako sa pred nimi chrániť?

Čo sú genitálne bradavice?

Genitálne bradavice sú výrastky bielej alebo telovej farby, ktoré sú najčastejšie spôsobené niektorými typmi ľudského papilomavírusu (HPV).  Genitálne bradavice sa najčastejšie objavujú na vonkajších pohlavných orgánoch alebo v blízkosti konečníka žien a mužov. Hoci zriedkavejšie, genitálne bradavice sa môžu objaviť aj vnútri vagíny a na krčku maternice. Genitálne bradavice môžu niekedy spôsobiť príznaky ako je pálenie, svrbenie alebo bolesť. Typy HPV, ktoré spôsobujú genitálne bradavice sú iné než typy, ktoré môžu spôsobiť rakovinu krčka maternice.

Prečítajte si aj súvisiace články:
Prevencia proti papilomavírusu má novú podobu
Zákerný HPV vírus nemusí mať príznaky

118158820

Aká je frekvencia výskytu genitálnych bradavíc?

Genitálne bradavice sa vyskytujú veľmi často. Údaje z prieskumu odhadujú, že približne 10 % mužov a žien bude mať počas svojho života genitálne bradavice. Genitálne bradavice sa môžu objaviť v priebehu týždňov alebo mesiacov po pohlavnom kontakte s nakazenou osobou.

Ako sa genitálne bradavice diagnostikujú?

Lekár zvyčajne rozpozná vonkajšie genitálne bradavice už na pohľad. Genitálne bradavice, ktoré sú ťažšie viditeľné, lekár podrobnejšie preskúma pomocou zväčšovacieho skla.

Aká je liečba genitálnych bradavíc?

Genitálne bradavice môžu zmiznúť bez liečby samy od seba. Keď sa však objavia po prvý krát, nedá sa povedať, či zmiznú, alebo sa budú zväčšovať. V závislosti od veľkosti a miesta výskytu genitálnych bradavíc je k dispozícii niekoľko možností liečby. Lekár môže zvoliť aplikáciu špeciálneho krému alebo roztoku na bradavice. Niektoré genitálne bradavice je možné odstrániť buď zmrazením, vypálením alebo použitím laserovej terapie. Ak genitálne bradavice na tieto typy liečby nereagujú, lekár môže vykonať chirurgický zákrok aby ich odstránil.

Je pravdepodobné, že sa genitálne bradavice po liečbe znovu objavia, pretože typy HPV, ktoré ich vyvolávajú, môžu byť stále prítomné.

Ak sa chcete dozvedieť viac neváhajte sa obrátiť na svojho lekára alebo využite našu poradňu.

Zdroj: Msd, redakcia, Foto: Pixabay.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.