Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Spoznajte najčastejšie očné problémy!

Napísal dňa 31. október 2017

Najlepšou prevenciou očných problémov sú pravidelné prehliadky u očného lekára.

Aspoň jednou očnou vadou trpí na svete až 60 % ľudí, no len štvrtina z nich problém rieši. Kvalitu svojho zraku si v mnohom ovplyvňuje najmä každý sám, a to životným štýlom i spôsobom, ako si chráni oči a ako sa o ne stará. Najlepšou prevenciou očných problémov sú pravidelné prehliadky u očného lekára. Tam vám vyšetria nielen dioptrie, ale môžu odhaliť aj viaceré závažné očné ochorenia, ktoré ste si ani nemuseli všimnúť. Pozrite si, ktoré sú tie najčastejšie.

Katarakta

Na prvom mieste medzi očnými ochoreniami spôsobujúcimi zníženie zraku až slepotu sa nachádza katarakta. Šedý zákal alebo katarakta postihuje predovšetkým ľudí vo vyššom veku, pričom často vzniká aj po úraze oka, v spojení s užívaním liekov, kortikosteroidov a u diabetikov. Katarakta sa prejavuje zahmleným a rozostreným videní, citlivosťou na svetlo či skresleným farebným vnímaním.

Problémy_oči

Krátkozrakosť

Najčastejšou dioptrickou vadou, s ktorou sa trápi až 30 % populácie, je krátkozrakosť. Pri nej ide v podstate o to, že sa svetelné lúče zbiehajú pred miestom najostrejšieho videnia, teda pred žltou škvrnou. Na sietnicu potom dopadá rozostrený a zahmlený obraz.

Ďalekozrakosť

Pri ďalekozrakosti, ktorá postihuje približne 10 % populácie, je oko príliš krátke alebo je jeho lomivosť nedostatočná. Kvôli tomu sa slnečné lúče zbiehajú až za žltou škvrnou, pričom na sietnicu dopadá rozostrený obraz. Čo v praxi znamená, že pacient na blízke vzdialenosti nevidí dobre.

Astigmatizmus

Astigmatizmus je vo väčšine prípadov vrodená chyba a často sa vyskytuje v spojení s krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Príčinou je nepravidelný tvar očnej rohovky, ktorý spôsobil predozadný nárast oka a jeho splošťovanie. Astigmatizmus je možné korigovať torickými alebo cylindrickými šošovkami.

Zdroj: PR Servis, Foto: Bigstockphoto

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.