Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Zdravotné problémy pracujúcich v kancelárii

Napísal dňa 26. október 2017

O aké problémy sa jedná?

Prácu v kancelárii by si priala väčšia polovica mladých Slovákov. Zjavne si neuvedomujú, že okrem neodškriepiteľných výhod, ktoré práca v kancelárii ponúka, má aj svoje nevýhody.

Práca v kancelárii nám v prvom rade spôsobuje rôzne zdravotné komplikácie, ktorých liečba je nielen časovo, ale aj finančne veľmi náročná. O aké problémy sa jedná?

Zhoršenie zraku – vysoký očný tlak a syndróm suchých očí

Pracujúci v kancelárii trávia takmer celú pracovnú dobu pri počítači. Napriek rôznym vychytávkam, ktoré sa snažia chrániť ľudský zrak, pribúda počet pacientov, ktorých netrápi len vysoký očný tlak, ale aj zelený zákal, odborne nazývaný glaukóm.

636

Zhoršenie zraku môžeme pripisovať aj genetike. Vo výraznej miere ho však ovplyvňujú mobily, počítače, tablety a televízory. Vo voľnom čase sa ich snažte čo najviac obmedzovať. Okrem zvýšeného očného tlaku vás môže potrápiť aj syndróm suchých očí, ktorý ak podceníte, ohrozíte svoj zrak. Syndróm suchého oka môže okrem práce za počítačom vyvolať aj sledovanie televízora, klimatizácia, kozmetika, ale prekvapivo aj užívanie niektorých liekov.

Aby ste svoj zrak ochránili, kancelársky priestor musí byť dostatočne osvetlený. Odporúčame vám inštalovať LED kancelárske osvetlenie, ktoré oči nedráždi ako svetlo z halogénových žiaroviek.

Problémy s chrbticou

Niekoľkohodinové sedenie spôsobuje problémy už aj mladým generáciám. Lekári odporúčajú robievať si počas pracovného času prestávky každú pol hodinku. Prechádzajte sa po kancelárii, choďte si spraviť kávu, ponaťahujte si stuhnuté svalstvo, podebatujte s kolegami. Vo voľnom čase sa snažte cvičiť jógu a chodievať na pravidelné prechádzky najlepšie do prírody. Nie nadarmo sa hovorí, že nadmerné sedenie nám skracuje život.

Pri práci v kancelárii by ste mali používať ergonomické pomôcky, ale aj výškovo nastaviteľný stôl a ergonomickú stoličku.

Karpálny tunel

Karpálny tunel postihuje nielen fyzicky pracujúcich ľudí, ale aj tých, ktorí pracujú s počítačovou myškou. Vzniká pri dlhodobom presilení zadného zápästného nervu, cez ktorý prechádza prístredný nerv. Keď toto miesto zhrubne, nehovoríme tomu inak ako karpálny tunel. Prejavuje sa brnením prstov – konkrétne prvých štyroch prstov. Spozorujete to pri zapínaní gombíkov, šití a veci vám začnú bezdôvodne vypadávať z ruky.

Zdroj: PR Servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.