Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Lymfatický systém a jeho význam

Napísal dňa 28. marec 2018

Lymfatický systém, čiže lymfatická sústava, je šedou eminenciou” nášho tela. Keď je človek zdravý, nie je veľa dôvodov, aby mu venoval pozornosť. Ak sa ale ohlásia zdravotné ťažkosti, hrá lymfa veľmi dôležitú úlohu.

Medzi hlavné funkcie tohto dômyselného systému patrí odvod tkanivového moku z tkanív (vo forme tekutiny – lymfy), odvod tukov v podobe malých kvapôčok do hornej dutej žily, odvádzanie škodlivých produktov metabolizmu z tela. Lymfatická sústava sa aj podieľa na stálosti vnútorného prostredia a rozvádzania živín, ale tiež zaisťuje obranyschopnosť organizmu.

Lymfatická sústava je tvorená rôznymi orgánmi ako sú napr. slezina, mandle (krčné či nosové), týmus (ten je prítomný len u detí), lymfatické uzliny, kostná dreň (tvoria sa v nej biele krvinky) i apendix (povestný slepák”). Každý z týchto orgánov má svoju dôležitú úlohu. Lymfatický systém teda nie je len synonymom pre chudnutie a zbavovanie sa celulitídy, ale je predovšetkým obrancom našich tiel pred zápalmi, infekciami, baktériami a toxickými látkami.

5435

Systém lymfatických ciev a uzlín zbiera mliečno sfarbenú lymfu (bielu farbu má kvôli tuku) z tela a odvádza ju do krvi. Pretože obsahuje biele krvinky, bielkoviny, ale aj spomínané tuky, môžu byť nápomocné pri detoxikácii organizmu, chudnutí a zlepšovaní vzhľadu pokožky.

Uzlinky lymfatického systému (môžete si ich nahmatať potrebné na krku alebo slabinách) filtrujú cudzorodé častice a mikroorganizmy, ktoré by mohli narušiť naše zdravie. Ak systém nepracuje tak, ako má, môžu vznikať opuchy, celulitída, osoba trpí narušením imunitného systému, a tiež sa skôr unaví.

Miazga je dobrým sluhom, ale zlým pánom. V prípade onkologického ochorenia sa prostredníctvom tejto sústavy rakovinové bunky šíria a môžu potom ľahko putovať po celom tele. To je dôvod, prečo sa onkologicky chorým pacientom neodporúčajú lymfatické masáže ani jóga, ktorá systém tiež stimuluje.

Lymfatický systém si môžeme vyladiť sami vďaka správnemu jedálničku, pitnému režimu, ale hlavne pohybom. Je dôležité vyhýbať sa tučným jedlám, presoleným polotovarom a priemyselne spracovaným potravinám, kvôli ktorým sa do organizmu dostane veľa nežiaducich látok. Lymfatický systém sa potom môže snažiť akokoľvek, ale keď ho zahltíme takými lahôdkami”, celulitíde, zadržiavaniu vody a zhoršenej imunite sa nevyhneme.

Miazga nie je poháňaná činnosťou srdca, ako krv. Jej spätnému toku sa snažia zabrániť chlopne a je tiež poháňaná kontrakciami hladkých i kostrových svalov. Preto je pre jej stimuláciu nevyhnutný pohyb. Keď budete dlho a nehybne sedieť, lymfa z dolných končatín nebude môcť voľne prúdiť, a preto môžete mať potom nohy napuchnuté a unavené. Tomuto nepríjemnému javu sú vystavení hlavne tí, ktorí majú sedavé zamestnanie, a preto je tak dôležité ísť si po dlhom pracovnom dni zacvičiť alebo sa prejsť.

Netrápte lymfatické uzliny a cievy príliš tesným oblečením, dlhým sedením (v ešte horšom prípade s nohou cez nohu) a zlým stravovaním. Naopak veľa pite, jedzte čo najviac čerstvých a priemyselne neupravovaných potravín, ale hlavne sa hýbte!

Zdroj: elsevier-masson.fr, Foto: sxc.hu, elsevier-masson.fr

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.