Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Mini invazívna chirurgia

Napísal dňa 21. marec 2018

V metódach liečby chrbtice sa dosiahol významný pokrok k odstráneniu bolesti. Mini invazívna chirurgia sa stáva pohodlnejšou, šetrnejšou metódou pre pacientov.

Na rozdiel od konvenčnej chirurgie umožňuje cez minimálny rez pomocou prístroja napojeného na video zobrazovací systém pracovať v operačnom poli bez „otvorenia“ na rozdiel od klasického zákroku, kde operatér musí realizovať veľký rez v svaloch, aby sa dostal k orgánom a tkanivám.

„Čo sa týka účinnosti, minimálna invazívna chirurgia nie je lepšia ako konvenčné operácie, obidve vedú k rovnakým výsledkom” poznamenáva Dr. Eric Enkaoua, ortopedický chirurg, ktorý sa špecializuje na chirurgiu chrbtice na Institute Parisien du Dos. Ďalšou výhodou je, že zákrok obmedzuje krvácanie a znižuje veľkosť jazvy, dochádza k úspore financií na hospitalizáciu, ktorá je kratšia.

Avšak, minimálna invazívna chirurgia, rovnako ako operácie chrbta všeobecne, vyžadujú veľkú presnosť chirurgov.  „Musí to byť odborník, ktorý dokáže pracovať so špičkovým vybavením a skúsený tím profesionálov zvyknutý na tento typ intervencie”, poznamenáva Eric Enkaoua. „Aj keď mnohé patologické stavy môžu byť liečené minimálnou invazívnou chirurgiou, ale najvhodnejšie sú pre operácie hernie disku pre ktorú bola aj uvedená technika vyvinutá. Je to technika, ktorá sa ale neodporúča všetkým pacientom“ ako hovorí Dr. Eric Enkaoua.

doctor-650534_1280

Na parížskom inštitúte operujú rôzne poruchy chrbtice. Špecializujú sa na occipitocervikálne artrodézy, kde dochádza k spojeniu dvoch stavcov dohromady. „Táto  operácia vyžaduje vysoké technické vybavanie a používa sa zriedkavo“ hovorí Dr. Antonio de Carvalho, ortopéd na Institute Parisien du Dos. Jedná sa o zložité operácie, kde je vysoké riziko z dôvodu porušenia nervových koreňov a akékoľvek zaváhanie môže spôsobiť negatívne neurologické dôsledky.

Occipitocervikálna artrodéza sa realizuje hlavne v prípadoch postihnutia v oblasti medzi lebkou a prvým krčným stavcom, ktoré môžu vzniknúť v dôsledku nádoru, zlomeniny, kompresie miechy a chorôb ako je reumatoidná artritída a osteoartritída. „Napríklad môžeme využiť artrodézy u pacienta, ktorý trpí v dôsledku metastáz v uvedenej oblasti, kde sa stavce operačne zablokujú a pacient bude mať menšie bolesti“ dodáva Dr. Enkaoua.

Parížsky Inštitút je chirurgické centrum so špecializáciou na ochorenie chrbtice. Umožňuje sa postarať o všetky patologické stavy krčnej, hrudnej, bedrovej chrbtice (skolióza, hernia disku všeobecne, úzky miechový kanál atď).

Zdroj: e-santé.fr, Foto: unsplash.com

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.