Chcete sa dozvedieť viac o tom, čo vás zaujíma? Napíšte nám váš tip.

Parodontitída

Napísal dňa 29. marec 2018

Ochorenie je problémom každého tretieho človeka.

Drvivá väčšina z nás zvykne príznaky tohto nebezpečného ochorenia podceňovať. Následky sú nepríjemné. Vypadávajúce zuby, estetický diskomfort a znížené sebavedomie. Zdravý a dokonalý úsmev môže byť pritom prinavrátený. Dôležité je však chorobu liečiť a stabilizovať.

Po zubnom kaze je parodontitída druhou najčastejšou príčinou straty zuba. Ochorenie ďasna, závesného aparátu a okolitej kosti spôsobuje najmä nedostatočná ústna hygiena a podceňovanie príznakov. Ohrození sú aj ľudia, ktorí majú parodontitídu v rodine, ako aj ľudia užívajúci antidepresíva, trpiaci cukrovkou či fajčiari, približuje ochorenie Dr. Libor Michna, MSc. z bratislavskej stomatologickej kliniky ArtDentistic.

smile

Tichý nepriateľ

Počiatky parodontitídy človek necíti, začínajúce ochorenie nebolí. Prvotnými príznakmi sú však krvácajúce ďasná, citlivosť, zapáchajúci dych, opuch ďasien a kývanie sa zubov. Ignorovanie signálov parodontitídy môže viesť až k strate zubov.

Primárnou príčinou ochorenia je nedostatočná dentálna hygiena, ktorá predstavuje živnú pôdu pre nebezpečné baktérie žijúce v povlaku na povrchu zuba. Lepkavý biofilm zložený zo spomínaných baktérií, slín a zvyškov potravy následne napáda ďasná a spôsobuje nebezpečný zápal,“ hovorí Dr. Libor Michna, MSc.

Nebezpečná hanblivosť

Ľudia trpiaci parodontitídou považujú svoje ochorenie za estetický problém, ktorý markantným spôsobom ovplyvňuje možnosti ich socializácie. Dôležité je prekonať predsudky a jednoznačne vyhľadať pomoc fundovaného špecialistu. Ten vie parodontitídu stabilizovať do takej miery, že sa pacient môže vyhnúť extrakcii zuba, apeluje na ľudí Dr. Libor Michna, MSc. z ArtDentistic.

Celosvetový problém

Na tabuizovanie ochorenia v dnešnom svete nie je priestor. Podľa renomovaného stomatológa parodontitídou trpí 30 až 40% svetovej populácie, Slovensko v počte pacientov nie je výnimkou. Navyše, s ochorením sa stretávajú aj jedinci, ktorých zuby sú veľmi blízko pri sebe, prípadne sú krivé alebo majú nevyhovujúce protetické mostíky.

Nádej na pekný úsmev

Je dôležité uvedomiť si, že ochorenie možno liečiť a prinavrátiť pacientom stratené sebavedomie a radosť zo života. Primárne je však dôležité a nevyhnutné parodontitídu zastabilizovať, dodržiavať stopercentnú ústnu hygienu a riadiť sa radami svojho stomatológa – špecialistu. Až potom je možné chýbajúci zub nahradiť, ideálne dentálnym implantátom, dodáva špecialista na liečbu parodontitídy, Dr. Libor Michna, MSc.

Zdroj: PR servis, Foto: archív

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.